Adım Adım Şirket Kurma Rehberi

irket nasıl kurulur 360x223 - Adım Adım Şirket Kurma Rehberi

Yeni Başlayanlar İçin Şirket Kuruluş Aşamaları

Bir şahıs şirketi kurmayı düşünüyor ve şirket kurma ile ilgili detayları araştırıyorsanız bu makale tam size göre. Bir şahıs şirketi kuracak girişimcilerin aklına takılan şahıs şirketi nasıl kurulur? maliyeti nedir? kimler şahıs şirketi kurabilir? gibi soruların cevabını makalemizde sizlere sunacağız. Peki, tek kişilik şirket nasıl kurulur?

 

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

 

tek kişilik şirket kuruluş aşamaları - Adım Adım Şirket Kurma Rehberi

Şahıs şirketi kurarken öncelikle işinin uzmanı deneyimli bir muhasebeci ile sözleşme yapmanız gerekir. Şirket nasıl kurulur aşamaları arasında en önemli husus budur.

Muhasebeciliğin sadece beyanname vermekten ibaret olmadığını bilen ve devletin kobilere ve iş kuracaklara sağladığı desteklerden kosgeb destekleri, sgk teşvikleri gibi destekleri yakından takip eden, muhasebesini tuttuğu şirketleri bu destekler hakkında bilgilendirerek, işletmenin ekonomik anlamda avantaj sağlaması için elinden geleni yapan bir muhasebeci bulmanız, işletmenizin büyüyüp gelişmesi için atacağınız en önemli adımlardan birisidir. Bunun için güncel mevzuatı devamlı takip eden bir muhasebeci ile çalışmak şirketinizin yararına olacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi şirket kuruluşu için bir mali müşavir bulduğunuzu varsayıp kuruluş aşamalarına geçelim ama öncelikle şunu belirtmek istiyorum şahıs firması ile şahıs şirketi aynı şeyler değildir.

 

Şahıs şirketleri dediğimiz şirket türleri komandit ve kollektif şirketlerden oluşan tüzel kişiliklerdir, şahıs firmaları ise gerçek kişilerden oluşan tek kişi işletmeleridir.

 

Ülkemizde çok fazla şahıs şirketi bulunmazken çok sayıda şahıs firması vardır ve halk ağzında aslında söylenilmek istenilen şahıs firması iken genelde yanlış ifade edilip şahıs şirketi denilmektedir.

 

Şahıs Şirketi Açılış İşlemleri

 

irket kuruluş maliyetleri - Adım Adım Şirket Kurma Rehberi

 

İş yerini açacak olan kişi ile mali müşavir arasında muhasebe hizmeti için bir sözleşme düzenlenir, daha sonra iş yeri sahibi notere gidip imza beyannamesi ve muhasebeci vekaleti çıkarır. Bunlar ile birlikte nüfus cüzdanı fotokopisi ve kira kontratını mali müşavirine verir.

Mali müşavir bu evrakları alıp interaktif vergi dairesinin sitesine girerek gerekli bilgileri sisteme girip işyeri açılışı için vergi dairesine müracaat eder. Vergi dairesi tarafından o bölgenin yoğunluğuna bağlı olarak yoklama memuru birkaç gün içerisinde işyerine gelip gerçekte böyle bir faaliyet olup olmadığının ve işletmede bulunan demirbaşların, işletmenin fiziksel durumunun tespitini yapıp yoklama belgesini düzenler ve işyeri açılışı gerçekleşmiş olur. Böylece şirket kurma aşamalarından en önemlisi tamamlanmış olur.

İşyeri açılışının gerçekleştiği gün içerisinde işletme adına tutulması gereken yasal defterler mali müşavir tarafından düzenlenerek notere gidilip açılış tastiği yapılır.

Daha sonra Muhasebeci sözleşmesi ve işyerinizin kira kontratı ile ilgili damga vergisi beyannamesi mali müşavir tarafından düzenlenir. Ve işyeri açılışından itibaren 15 gün içerisinde vergi dairesine verilerek ödemesi gerçekleştirilir.

 

Kira kontratı damga vergisi:

Mali müşaviriniz tarafında damga vergisi beyannamesi düzenlenip sizin adınıza vergi dairesine 15 gün içerisinde verilmesi ve sizin tarafınızdan ödemesinin yapılması gerekir.

Kira kontratı damga vergisi hesaplaması ise şöyledir, işyeri kiranızın aylık net 750,00-TL olduğunu varsayalım; öncelikle kira sözleşmesi damga vergisi brüt kira üzerinden hesaplanmaktadır bunun için Net 750,00-TL olan tutarı brüte çevirmemiz gerekecek 750,00 / 0,80 = 937,50 Brüt kiramızdır.

1 yıllık kira kontratı yaptıysak eğer 12 x 937,50 = 11,250 yıllık brüt işyeri kirası için ödememiz gereken tutarı buluruz.

Kira kontratında damga vergisi binde 1,89 dur.

Damga Vergisi: 11,250 x 0,00189 = 21,26 TL olarak hesaplanacaktır.

Kira kontratında fazla damga vergisi ödememek için dikkat edilecek püf noktası: Kira sözleşmelerinde kefil varsa damga vergisi oranı artmaktadır damga vergisi oranı olan 1,89 ‘a kefilden dolayı binde 9,48 eklenecek ve toplam binde 11,37 üzerinden damga vergisi ödenecektir.

Kira kontratında kefil olması halinde damga vergisi : 11,250 x 0,01137 = 127,91

Kira kontratında kefilsiz damga vergisi :11250 x 0,00189 =21,26

Kira kontratında kefil olması 937,50 liralık kirada 100 lira fark ettiriyorsa kiranın 5000 civarı olması ve kefil olması fazladan cebinizden 500 lira çıkması anlamına gelecektir.

İmkanınız var ise kira kontratı damga vergisini daha az ödeyebilmeniz için kefilsiz kira kontratı yapmak yararımıza olacaktır.

 

Muhasebeci sözleşmesi damga vergisi:

Sözleşmede belirlediğiniz süre ve ücret üzerinden bir kereye mahsus binde 9,48 oranında damga vergisi hesaplanır . Mali müşaviriniz tarafından düzenlenecek damga vergisi beyannamesi 15 gün içerisinde vergi dairesine verilir ve anlaşmanıza bağlı olarak ya sizin yada müşaviriniz tarafından ödenir.

Örnek hesaplanma: Muhasebecinizle kdv hariç aylık ücret 500,00-TL olarak bir yıllığına anlaştıysanız.

Yıllık 500 x 12 = 6.000 eder bunun da binde 9,48 ise 56,88-TL dir. Bu tutarı vergi dairesine ödemeniz gerekecektir. Tabi burada anlaşmanıza bağlı olarak bu vergi mali müşavir tarafından da ödenebilmektedir.

Not: Damga vergisi beyannameleri düzenleyip işyeri açılışından itibaren 15 gün içerisinde vergi dairesine bildirmek mali müşavirinizin sorumluluğunda olsa da, sizin de bu sürecin nasıl gerçekleştiğini bilmeniz açısından detaylı olarak belirtmek istedik.

Yukarıda ki işlemlerden sonra sıra işyerimizin esnaf odaları tarafından resmiyet kazanmasına geldi.

 

Esnaf ve Sanatkarlar Siciline Kaydolmak

 

 

ahış şirketi nasıl kurulur - Adım Adım Şirket Kurma Rehberi

 

İşyerimizi esnaf siciline kaydettirmemiz için aşağıda ki evrakların hazırlanıp bağlı bulunduğunuz esnaf siciline müracaat etmemiz gerekecek.

 

Esnaf ve sanatkarlar siciline kaydolmak için gereken belgeler:

1- kişinin kimlik fotokopisi

2- bir adet fotoğraf

3- vergi levhasının fotokopisi

4- kişinin kendisi veya vekili (vekilin kimlik fotokopisi).

 

Her ilde ufak tefek farklılıklar olsa da genelde istenen evraklar bunlardır. Kayıt masrafı da yine her ilde değişiklik göstermektedir. İzmir için ortalama esnaf odası kayıt ücreti 750,00-TL dir.

Şirket kuruluşu için Esnaf Sicile işyeri kaydını yaptırdıktan sonra esnaf sicil belgemizi alıyoruz. Tabi bu yeterli olmuyor birde işyeri faaliyetimiz ile ilgili olan esnaf odası hangisi ise örneğin eğer işyerimiz bir kahvehane ise kahveciler odasına yada pastahane açmışsak, şekerciler ve pastacılar odasına kaydımızı yaptırmamız gerekiyor.

Esnaf sicile kayıt olduktan sonra ilgili meslek odasına aşağıda ki belgeler ile müracaat edip oraya da kaydımızı yaptırıyoruz.

 

Meslek Odasına Kaydolmak

 

İstenen Belgeler ( Her oda farklı evraklar istese de genelde istenen evraklar)

1- Vergi levhası

2- İkametgah belgesi

3- Fotoğraf ( 3 adet )

4- Nüfus cüzdanı örneği

5 -Sicile kayıt belgesi

6- Alanında ustalık belgesi

 

İlgili meslek odasına kayıt ücreti: bazı odalar ücretsiz kayıt yapıyorken bazıları 100 ile 350 lira arası ücret talep edebilmektedir bu ücret kaydolacağınız esnaf odasına göre değişiklik gösterebilir.

Bunu da beğenebilirsin

İşletmenize Değer Katmanın 6 ...

İşletmenize Değer Katmanın Yolları Kar elde etmek isteyen şirketler ekonomik anlamda başarıyı...

Neden Şehir ve Firma ...

Şehir ve Firma Rehberi Sitesini Neden Tercih Etmeliyiz? Herkesin Aradığı Ortak Nokta...

Şehir ve Firma Rehberi ...

Şehir ve Firma Rehberi Hizmetinin Detayları Nelerdir? Herkes İçin Ortak Bir Yer...

Firma Rehberi Hizmetleri

Firma Rehberi : Ücretsiz Firme Ekle Hizmetlerimiz Firma rehberi alanında sizlere hizmet...

Sanal Rehber : Hem ...

Firma Rehberi İle Firma Reklamı Yapabilir, Şehir Rehberi İle Şehri Keşfedebilirsiniz! Şehirde...

Firma Rehberi İle Ücretsiz ...

Türkiye Firma Rehberi : Ücretsiz Firmanı Ekle Şehrinizdeki Firmaları Mı Arıyorsunuz? Bu...

Şehirleri Şehir Rehberi İle ...

Şehir ve Firma Rehberi İle Şehirleri Keşfedin! Şehirleri tanımadan önce tatil planı...

Firmanızı Ekleyerek Müşteri Çekebilirsiniz

Daha Fazla Müşteri Çekmek İçin Firma Ekle Ürünlerimizi web sitemizde tanıtmak isteyen...

Firma Rehberi Ayrıcalığı İle ...

Firma Rehberi İle Şirketinizi Tanıtın Dünya genelinde bilinen her önemli firma için...

Şehir ve Firma Rehberi ...

Şehir Ve Firma Rehberi Sitesi Farkını Yaşayın Tanıtım, birçok şehirde ve hatta...

Şehir Rehberi Sitesi İle ...

Şehir Rehberi Sitemizle Alanınızda Fark Yaratan Bir Firma Olun Birçok şehirde ve...

Ücretli Üyeliğin Avantajları Nelerdir?

Ücretli Üyeliğin Avantajları Nelerdir? Sanal Şehir Rehberi sitemizde ücretli ve ücretsiz olmak...

Sitenin İşleyişi Nasıldır?

Sitenin İşleyişi Nasıldır? Sanal Şehir Rehberi sitemiz, Türkiye'nin şehirlerini keşfetmek isteyenler ile...

Ücretli Ve Ücretsiz Üyelik ...

Ücretli Ve Ücretsiz Üyelik Farkı Nedir? Sanal Şehir Rehberi sitemiz her kullanıcıya...

Yorum Gönderin

NAME *
EMAIL *
Web sitesi

Bunu da Beğenebilirsin
Günübirlik İstanbul Kültür Turları Bu makalemizde sizlere günübirlik…