HABER DETAYI

Temmuz 21, 2023 5:23 pm

Adana Gezi Rehberi

Adana Gezi Rehberi

Adana Gezilecek Yerler

Tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Ulaşılan bilgilere göre M.Ö 1900’lü yıllarda Adana’da yer alan ilk uygarlık Luvi Krallığıdır. Özellikle Çukurova ilçesi bulunduğu konumdan dolayı üzerinde birçok uygarlığı barındırmıştır. Çukurova’daki Tepebağ Höyüğü bilinen en eski yerleşim yerlerinden birisidir. 2013’te çalışmalara başlanan höyük Adana’nın tarihine ışık tutmaktadır. Gök tanrı Uranüs’ün oğlu Adanus’un adından Adana isminin geldiği söylenmektedir.

 

Adana’da Görülmesi Gereken 5 Önemli Yer

 

Taş Köprü: 385’te Roma İmparatoru tarafından inşa ettirilmiştir. Seyhan Nehri’nin üzerinde bulunmaktadır. İki önemli ilçe olan Seyhan ve Yüreğir’in arasına yaptırılmıştır. Dünya’da kullanılan en es eski köprü unvanına sahiptir. Yapıldığı zamandan bugüne 3.Ahmet, Abdülmecid ve 2.Abdülhamit tarafından 3 kere onarımdan geçirilmiştir. Köprünün uzunluğu 319 metre, yüksekliği ise 13 metredir. Toplamda 21 kemeri vardır ve 14’ü sağlamdır. Yapımında mermer, tüf taşı ve spoilen kullanılmıştır. Ortadaki kemerde aslan kabartmaları bulunmaktadır. Adana’nın tarihine tanıklık etmiş olup sapasağlam ayakta durmaktadır. Adana gezi rehberi içinde mutlaka ayak basılıp gidilmesi gereken yerlerden birisi olarak yer almaktadır.

 

Adana Ulu Camii: Seyhan’da Kızılay Caddesi’nde bulunmaktadır. Ramazanoğlu Beyliği döneminde yaptırılmıştır. Türbesi, medresesi, hamamı, çeşmesi, mescidi ile birlikte külliye özelliği taşımaktadır. Adana’nın en büyük camisidir. Üç ayrı kitabesi vardır. Kitabelerde yazılanlara göre 1513’te inşasına Halil Bey ile başlanıp, 1541’de Halil Bey’in oğlu Piri Mehmet Paşa ile bitirilip açıldığı yazmaktadır. Üzerinde bulunan malzeme farklılıklarından dolayı başka bir yapının ardından yapıldığı anlaşılmaktadır. Büyüklüğünün yanı sıra süslemelerinin güzelliği ve kusursuzluğu oldukça dikkat çekmektedir.

 

Bebekli Kilise: Seyhan-Tepebağ’da bulunmaktadır. 1880’li yıllarda St. Paul için yapılmış İtalyan Katolik kilisesidir. Ermeni Apostolik Kilisesi olarak inşa edilme özelliğine sahiptir. İbadet için aktif olarak kullanılmaya devam etmektedir. Kilisenin üzerinde 2.5 metre uzunluğunda Meryem Ana heykeli vardır, heykel bebeğe benzetildiği için Bebekli Kilisesi adını almıştır. Aziz Pavlus Kilisesi olarak da bilinmektedir. Hem Katolik hem Protestan Cemaati kullanmaktadır. Pazartesi, çarşamba ve cumartesileri 14.00 ile 16.00 arasında içeriye girip gezilebilmektedir.

 

Büyük Saat: Seyhan’da Ali Münif Caddesi üzerinde yer almaktadır. 1998 Adana depreminden sağ çıkan büyük ve eski bir yapıdır. 1881’de dönemim valisi Ziya Paşa tarafından yaptırılmaya başlanmış, 1882’de vali Abidin Paşa tarafından bitirilmesi sağlanmıştır. Uzunluğu 32 metredir ve Türkiye’de olan en uzun saat kulesidir. Yer altına inen merdivenleri vardır. Bir 32 metre kadarda yer altında olduğu söylenmektedir. Yapımında kesme taş kullanılmış ve ince işçilikle duvarlar örülmüştür.

 

Sinema Müzesi: Seyhan’da Kayalıbağ Mahallesi’nde bulunmaktadır. Müze belediyeye bağlı ve giriş için herhangi bir ücret ödenmemektedir. İçerisinde Türk sineması için büyük katkıları olan Adanalı sanatçıların (Yılmaz Güney, Şener Şen…) balmumu heykelleri yer almaktadır. Heykellerin haricinde zamanın büyük ses getiren filmlerin afişleri, filmlerde kullanılan eşyalar ve filmlerin öyküleri de müzede sergilenenler arasındadır. Bina 3 katlıdır ayrıca sinemaseverler için oldukça ilgi çekici bir yer olabilmektedir.

 

Ne Yenir?

Adana gezi rehberi yemek kısmında Adana için ilk yazılacak şey bol acılı Adana kebabıdır. Kebabın ardından ciğer, tatlı olarak bici bici ve içecek olarak da olmazsa olmaz şalgam gelmektedir. Şırdan ise vazgeçilmez lezzetlerinden birisidir. Şırdan koyun midesinden yapılmaktadır. İçinde pirinç et ve bol baharat bulunup özel soslarıyla servis edilmektedir. Nohuttan yapılan humusta şehrin en sevilen yemekleri arasındadır.

 

Ne Alınır?

Şalgamı ile ün salmış memleketten Adana gezi rehberi içerisinde bulunan ne alınır kısmına şalgam ilk sıradan girmektedir. Demir ve bakır işleriyle yakından ilgili olan Adana’dan hatıra olarak işlenmiş demir ve bakır ürünleri alınabilmektedir. Doğal ve kök boyadan yapılan Karatepe kilimi de alınabilecek eşyalar arasındadır. Kışın gidilirse portakal ve mandalina da seçenekler arasına girmektedir.

 

Yapmadan Dönme

Tarihi Kazancılar Çarşısı’ndan hediyelik eşya almadan, kebabın anavatanı olan şehirde bol acılı Adana kebabı yiyip, yanına da buz gibi şalgam suyu içmeden, serinlemek ve ağız tatlandırmak için bici bici yemeden dönülmemelidir. Ayrıca tarihe tanıklık etmiş taş köprünün üzerinden geçmeden, ihtişamlı Büyük Saat’in önünde hatıra fotoğrafı çektirmeden son olarak cezerye tatlısı almadan dönülmemesi gerekmektedir.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.