HABER DETAYI

31 Mart 2024 00:19

Başka Bir Dünya Aralayan Kapı: Nusaybin

Başka Bir Dünya Aralayan Kapı: Nusaybin

Nusaybin Gezi Rehberi

Fırat ve Dicle Nehri arasında kalan büyülü ovanın, tarihi İpekyolu Havzası’nın kuzey kesimi Nusaybin. Adını Suriye ile sınır komşusu bölgeler arasında sıklıkla duyuran ilçe; Mezopotamya’nın en bereketli, Mardin’inse en gelişkin kentleri arasında geliyor. Batıda kendisi gibi güney sınırımızda yer alan Mardin kent merkezi, kuzeyde ünlü Midyat ilçesi, doğuda Şırnak kentiyle komşu olan ilçe, aynı zamanda yüzölçümü açısından da en büyük Mardin ilçeleri arasında geliyor. Özel coğrafyasından aldığı güçle hayal gibi güzelliklerin ve zengin bir tarihin sahibi olan ilçede kentin tüm modern olanaklarından yararlanabilmek de mümkün.

 

Kentin turizm, üretim, ticaret ve ulaşım değeri yüksek kesimlerine merkezlik eden konumunda Nusaybin bölgesi olarak anılan ilçe, bu yönüyle Mardin ve Midyat’a gelen konuklar için de ideal bir konaklama alanına dönüşüyor. Bu sayede tüm yıl aralıksız hizmet sunan ve çok geniş bir yelpaze sergileyen ilçe otelleri arasında aradığınız konaklama olanaklarına ulaşabilir, Nusaybin tatil planlarınızı gerçek kılabilirsiniz. Otelinize yerleştikten sonra sizi bekleyen tatil olanaklarıysa doğu mistizmi ve modern olanaklar içerisinde aradığınız tüm seçenekleri bir arada barındırıyor. Otelinizde geçirmeyi planladığınız vakit, yararlanmak istediğiniz otel olanakları ve bütçenize uygun Nusaybin turistik otel adresinizi ve Nusaybin tatil olanakları arasından favori seçeneklerini belirleyerek harika Nusaybin tatiline adım atmak size kalıyor. Bunun için tatil planlarınıza yardımcı olabileceğini düşünerek hazırladığımız, Nusaybin konaklama ağı ve tatil olanakları hakkında detaylı bilgiler sunan yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Nusaybin Tatili

 

Sayısız kültürün etkisinde kaldığı köklü ve sosyal tarihini modern olanaklarıyla eşsiz bir ahange dönüştüren Nusaybin, tatil ve eğlence olanaklarında zengin bir kimlik sergiliyor. İçli köfte, ikbebet, dobo, fikriye, kaburga dolması, kiliçe, sembusek, accin, harire tatlısı ve daha pek çok yöresel lezzetin tadına vararak yaşayabileceğiniz bazı tatil önerilerimizi şunlar oluşturuyor:

 

Geleneksel ürünler konusunda bir hayli ünlü olan ve dünyanın dört bir yanından alışveriş için gelen konuklarını ağırlayan Mardin, bu konuda Nusaybin çarşılarını da renkli kılıyor.

 

Tabiat, tarih ve din turizmi olanaklarına bir arada sahip olan Nusaybin, dolu dolu bir tatil deneyimi geçirmenizi sağlayan sayısız gezi rotasına ev sahipliği yapıyor. Fotoğrafalamayanların pişmanlık yaşadığı birbirinden ilginç gezi rotaları arasında unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

 

Geleneksel Mardin eğlenceleri ve modern eğlence sentezlerini bir arada sunan ilçe eğlence sektörü içerisinde eğlence tarzınıza hitap edecek seçeneklere erişebilirsiniz. Bu ilçe otelleri veya bağımsız mekanlarca sunulan eğlence seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Nusaybin etkinlik takvimini takip ederek ilçe yöresel eğlenceleri ve konserlerine dahil olmaksa ideal bir diğer program.

 

Mağara içerisinde kaynayan sularıyla şifa dağıtan Germ-i Ab Kaplıcaları’na 1 saat mesafede yer alan Nusaybin, tatilinizi şifalı kılabileceğiniz merkezler arasında.

 

Çok çeşitli tabiat aktivitesi olanaklarıyla da aradığınız tatil heyecanını sunan Nusaybin; yaz kış eğlenceye doyacağınız renkli bir kimliğin de sahibi. Kış aylarında ilçeye geldiğiniz takdirde Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa’yı birbirine bağlayan noktada yer alan Karacadağ Kayak Merkezi’nde kayak ve çeşitli kış sporlarına dahil olabilirsiniz. Trenkking, balık avcılığı ve rafting aktiviteleriyse yaz aylarının en popüler eğlence seçenekleri olarak öne çıkıyor.

 

Nusaybin’e Nasıl Gidilir?

 

Popüler turizm merkezi Nusaybin, merkezi konumuyla ulaşım olanakları açısından en gelişkin Mardin ilçeleri arasında geliyor. Türkiye ve dünyadan ilçeye erişimin en pratik yolunu uçak yolculuğu oluşturuyor. Kızıltepe mevkisinde yer alan Mardin Havalimanı’na bilet alarak kente konforlu şekilde gelebilir, ardından 50 dakika gibi bir süreçte Nusaybin’e ulaşabilirsiniz. Yine Kızıltepe mevkisinde yer alan kent otogarına alacağınız biletle otobüs yolculuğunu tercih etmekse Türkiye’nin tüm kentleri için ideal olabilen seçenek olarak öne çıkıyor. Ülkenin doğu illerinden Mardin’e ulaşımın da en ideal yolu olan otobüs yolculuğunun ardından kent otogarına iniş yapabilir, 45 dakikada Nusaybin’e erişebilirsiniz. Komşusu olan illerin aksine tren yolu güzergahında yer alman Mardin’e trenle gelmeyi düşünüyorsanız; o halde Diyarbakır’dan aktarmalı olarak kente ulaşabilir, toplam 1,30 saatte Nusaybin’e erişebilirsiniz. Tüm şehirlerarası ulaşım güzergahlarından Nusaybin’e erişim noktasında ilçenin gelişkin şehir içi ulaşım olanaklarından yararlanabilmek de ayrıca mümkün.

 

Nusaybin’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

 

Mezopotamya’nın tüm büyüsünü üzerinde taşıyan Nusaybin, içinde yer aldığı köklü tarihin tüm izlerini kusursuzca sergiliyor. Bereketli topraklarında sunduğu tabii güzellikler ve su kaynaklarıyla iç içe yaşayan tarihinde görülmeye değer pek çok rota sunuyor. Kır kahvaltılarıyla ünlü bölgenin popüler lokasyonların bazılarını şunlar oluşturuyor:

 

 • İlçenin 4 km kuzeyinde yer alan Çağçağ Vadisi ve Gırnawas Höyüğü
 • Devamında sizi bekleyen 116 mağaralı Bezekê Vadisi, tepesinde yer alan Der Muskê Kalesi ve Kentur Harabeleri
 • Bezeke’nin kuzeybatı kesiminde erişebileceğiniz Harabbaba (Kuru Köy) Tarihi Kenti
 • Pınarbaşı Vadisi’nin konuklarına sunduğu en popüler sürprizler; Serekani ve Şahban harabeleri ile Kavarêh ve Akarsu kaleleri
 • 300’den fazla odasıyla geniş bir gezi olanağı sunan Nusaybin Tarihi Kışlası ve Kışla Camii
 • Hz. Muhammed’in berberliğini yaptığı söylenen Selmân-i Pâk Makamı
 • Eski Nusaybin-Midyat kervanyolunda erişeceğiniz Nusaybin Ovası ve Hafemtay Kalesi
 • Aynı zamanda tatil bölgesi özelliğine sahip Kasrı Belek Mahallesi ve içinde yer alan Ramanus Harabeleri
 • Tabiat zengini Turgutlu ile Değirmencik köyleri ile tam ortalarında yer alan Şirvan Kalesi
 • İlçe merkezinin yoğun rağbet gören tarihi mirası; Tak-ı Zaferin
 • Tarihiyle ünlü Günyurdu ve Dibek köyleri ile orta noktalarında yer alan Haytam Kalesi
 • Hz. Muhammed’in torunları Zeynel Abidin ve Zeynep’in türbelerine ev sahipliği yapan Zeynel Abidin Camii

 

Farklı din ve kültürlere ait tarihi ibadethaneler yönünden de bir hayli zengin olan Nusaybin’de din turizmine hizmet eden pek çok ünlü lokasyonu ziyaret şansına erişebilirsiniz. Özellikle vakit ayırmak gerekmeksizin ilçe gezileriniz sırasında karşılaşacağınız bazı ünlü noktaları Mor Aho Kilisesi Mar Yuhana Kilisesi, Mor Abraham Manastırı, Mor Evgin Manastırı ve Mor Bobi Kilisesi oluşturuyor.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.