HABER DETAYI

10 Temmuz 2023 17:15

Çadır Tatili (Dikkat Edilmesi Gerekenler)

Çadır Tatili (Dikkat Edilmesi Gerekenler)

Çadır Tatil Yerleri

Kamp hayatı, doğa ile iç içe olmak, dört bir yanı saran beton yığınından uzaklaşarak çadırın keyfini çıkarmak son zamanlarda oldukça rağbet gören bir tatil biçimi olmaktadır. Şehir hayatından kısa bir süre için de olsa uzaklaşmak insanı dinçleştirdiği gibi huzur da vermektedir. Fakat eğer kamp kuracaksanız keyfinizin kaçmaması ve konforunuzu koruyabilmeniz adına dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.

 

 

Çadır Tatili Programın Hazırlanması

 

 

Tatil öncesinde mutlaka bir kamp planı oluşturmalısınız. Çadır kamp yerleri öncelikle gideceğiniz yer hakkında araştırma yapıp nereye gideceğinize karar vermelisiniz. Sonrasında gidilecek yerin bir haritasını temin ederek uygun bir rota çizmenizde fayda vardır. Hangi araçlarla ne kadar sürede gitmek istediğiniz yere varacağınızı bilmeniz önemlidir. Bunun yanı sıra bir hafta öncesinde hava durumunu takip ederek oluşabilecek değişikliklere karşı hazırlıklı olmanız gereklidir.

 

Çadır, uyku tulumu, yiyecekler, su kapları ve gerekli ekipmanların bir listesini oluşturmalı ve yola çıkmadan önce oluşturduğunuz listeye bağlı kalarak eksiğiniz olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Ulaşım planlamanızı ise hava aydınlıkken kamp alanında olacak şekilde hazırlamanız tavsiye edilmektedir. Zira karanlıkta çadır kurmak hem daha zahmetli hem de gerdirme ipleri ve kazıklar gibi ekipmanlar açısından daha tehlikeli olabilmektedir.

 

 

Ailecek Kamp Yapılacak Yerler

 

 

Yanınıza alacağınız malzemelerin ve çadır kuracağınız yerin seçimi içinde bulunduğunuz mevsime göre değişiklik gösterecektir. Bir ağacın tam altına veya dik bir yamaca çadır kurmamalısınız. Eğer yaz aylarında kamp kuracaksanız ve güneş ışıklarının sizi rahatsız etmesini istemiyorsanız öncelikle güneşin nereden doğacağını gözlemlemelisiniz. Daha sonra güneşin doğduğu yöne doğru önünüze bir ağacın gövdesini alarak çadırınızı güvenli bir mesafede o ağacın arkasına kurabilirsiniz. Ayaklarınız doğuya gelecek şekilde uyursanız sabah güneşinden de korunabilirsiniz.

 

Bahar aylarında çadır kamp tatili yapmaya karar verdiyseniz yağmur yağması olasılığını da dikkate almalısınız. Yağmur sularının akacağı yönü düşünerek daha yüksek eğime sahip bir alana çadır kurarsanız ıslanmayı geciktirmeniz mümkün olacaktır. Kayalık bir zemine çadır kurmak kazıkları yere sabitlemeyi zorlaştıracak ve çadırınızı rüzgara karşı dayanıksız kılacaktır. Böyle alanlarda çadır kurmaktan kaçınmanızda fayda vardır. Bunun yanı sıra deniz kenarında deniz kenarı ücretsiz kamp alanları ile çadır kurmaya karar verdiyseniz olası gelgitleri de hesaplayarak çadırınızı deniz seviyesinden biraz daha yukarı kurmalısınız.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.