HABER DETAYI

Mayıs 12, 2023 6:14 pm

Cilt Yaşlanmasını Geciktiren Doğal Yöntemler

Cilt Yaşlanmasını Geciktiren Doğal Yöntemler

Cildinizin Yaşlanmasını Geciktirmek İçin Doğal Yöntemler

Tüm insanlar için cilt yaşlanması kaçınılmaz bir durumdur. Özellikle de kadınlar bu konuda çok daha endişe duymakta ve bir takım önlemlerle bu yaşlanmayı geciktirmek ya da en aza indirmek için uğraşmaktadır.

Cilt yaşlanması zararlı güneş ışınları, çevre kirliği, sigara ve alkol kullanımı ya da yetersiz beslenme gibi nedenlerden olmaktadır.  Cildinizdeki yaşlanmayı geciktirmek için cildinize uygun bir cilt bakım rutini oluşturabilir ve doğru beslenme ile de bunu destekleyebilirsiniz.

 

Cilt Yaşlanmasını Geciktirmek İçin Neler Yapabiliriz?

 

Günlük hayatınızda basit birkaç adıma dikkat ederek cilt yaşlanmasını geciktirebilirsiniz. İşte bunlardan bazıları;

  • Cildinize uygun bir cilt bakım rutini oluşturmak
  • Doğru ve dengeli beslenmek
  • Alkol ve sigara tüketimini en aza indirmek mümkünse bırakmak
  • Egzersiz yapmak
  • Su tüketimine dikkat etmek
  • Uykuyu düzenli hale getirmek

 

Stres Ve Cilt Yaşlanması Arasındaki Bağ

 

Stres günlük yaşantımızda hemen her alanda bizi olumsuz etkileyen bir faktördür. Stresli olduğumuz zamanlar da ciltte sorunlar, saç dökülmeleri, hızla kilo verme ya da alma, iştahsızlık gibi birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalabiliriz.

Streslendiğimiz zaman kortizol hormonu artış göstermektedir. Bununla birlikte ciltte kolajen ve hyalüronik asit sentezi azalarak yaşlanmayı hızlandırmaktadır. Nemini ve elastikiyetini kaybeden ciltte ince çizgiler ve kırışıklıklar meydana gelmektedir. Cildiniz eski parlak ve nemli görüntüsünü kaybedip mat ve cansız bir hal almaya başlamaktadır. Bütün bunlara ek olarak da stres içinde olduğunuz zamanlarda uyku düzeni bozulmaya ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları da genel olarak terk edilmeye başlanıyor. Tüm bunlar birleştiği zaman ise ciltte yaşlanma hızlanmaya başlıyor.

 

Cildimizi Stresin Olumsuz Etkilerinden Nasıl Koruyabiliriz?

stres

 

Stresin cildimizde yarattığı olumsuz etkilerden kurtulmak için öncelikle stresle nasıl başa çıkabiliriz bunu keşfetmemiz gerekmektedir. Stresle baş etme yollarını bulmalı ve uygulamalıyız gerekirse bir uzmandan destek alarak bu süreci birlikte yönetmeliyiz.

 

Stresin yarattığı olumsuz etkilerden en az şekilde etkilenmek için ise cilt bakım rutinlerimizi atlamamalıyız. Cildimizi her gün düzenli olarak nemlendirmeli ve mutlaka güneş koruyucu kullanmalıyız. Stresle başa çıkma yollarından birisi de kaliteli ve düzenli bir uykudur. Bu yüzden uyku düzenimizi belirlemeliyiz ve gerekmedikçe bu düzenin dışına çıkmamalıyız.

 

Bütün bunlara ek olarak mutlaka bir dermatolog ile görüşerek cildimizde ki yaşlanma için en uygun ürünleri ve yapılması gerekenleri cildimize özel olarak belirlemeliyiz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.