HABER DETAYI

Ocak 17, 2024 9:33 pm

Dünyanın En Anlamlı Şehri: İstanbul

Dünyanın En Anlamlı Şehri: İstanbul

Eşsiz İstanbul ’un Mükemmel Tarihi

İnsanın duygu ve düşünceleri oldukça farklıdır. İnsan bir diğer insanın beğendiğini beğenmek zorunda değildir. Beğeni göreceli bir kavram gibi gözükse de bu İstanbul şehri için geçerli bir kavram asla değildir. Bu açıdan bu şehre kimse kayıtsız kalamaz gerçeği önümüze çıkabilir. Hem 7 tepesi olacak, içinden denizin geçtiği ve doğal bir liman olarak tanımlanan Haliç boğazının olduğu bir şehir aklınıza getirin. Düşünmeye devam edin ama kendinizi düşüncel anlamda fazla yormayın bu şehir İstanbul ’dan başkası olmayacaktır. Eşsiz ve biricik şehir olmasıyla adından ve kendinden sıkça söz ettirmesini oldukça iyi bilmiştir. İstanbul’un bu eşsiz birikimi ve şehrin anlamlı olmasıyla adına yakışır bir şehir olduğunu söylemek çokta zor olmasa gerek.

 

İstanbul şehrinin kuruluşunda bile efsanelerden söz etmek mümkündür. O kadar etkileyici bir kuruluş evresi vardır ki diğer şehirler duysa bunu anlasa kendi kendini yıkmaktan asal geri durmazlar. Aslında diğer şehirler İstanbul’u bilseler intihar ederler. Yunanistan’dan yola çıkan Byzas isimli bir şahıs yeni bir şehir kurmak ister. Yer konusunda oldukça kararsızdır. Bunu danışmak için Delfi Kâhinine sorar. Kâhinde bu durumu öğrendikten sonra istediği şehri körler ülkesinin karşısına kuracağını söyler. Byzas ise kafası karışmış bir durumdadır. Deliler gibi dolanırken bugünkü Kadıköy olarak bilinen yerden bakarak: Bu körler neden bu güzel ve yeşil alan dururken o çorak yere şehri kurmuşlar ki der. Bunu düşünmeye başlar. Öyle düşünmeye başlar ki geceleri uyuyamaz ve bu düşünceden yatamaz olur. Kâhin aklına gelince İstanbul’u buraya kuracağından artık emindir.

 

İstanbul’un Adı Nereden Gelmektedir?

 

Aslına bakılırsa bilinen ve duyulan gerçeklikten uzak bir bilgidir bu. Bu şehrin adının Osmanlı’dan geldiği bilinmektedir. Ancak daha öncelerine dayanan bir tarihi vardır. 9 yy’de bir eserde bu şehrin ismi başka bir kişiye ad olarak verilmiştir. İnsan ismi olarak geçtiği söylenebilir. Rum prensi olan İstanbul’un dört sene boyunca iktidarlık döneminde şehrin inşası için çalıştığı ve onardığını söylenmektedir. Fakat İstanbul’un yerine geçen Konstantin şehri tamamlar ve adını koyar. 10.yy kitabı olan Mesudi’de İstinbolin olarak geçmesi de ilginçtir. Şehrin ismiyle ilgili birçok efsane dolanmaktadır. Byzantion, Konstantinopolis, Konstantiniyye gibi isimlerle de anılmasıyla birçok hükümdarın gözdesi konumunda olduğu aşikârdır.

 

İstanbul’un Çeşitli Kültürlerle Olan Dönemi

 

324-1453 yılları arasında olan döneme şahitlik etmiştir. Roma’nın doğusunun merkezi olarak bilinmektedir. Yeni bir mimari anlayışla tanışmış. 100.000 kişilik bir hipodrom yapılmıştır. Limanların ve su tesislerin yapılması da ne kadar mimari sanata olan ilgiyi göstermeyi başarmışlardır. Dünyanın en büyük yapılarında olan Ayasofya’yı 360 senesinde kurarlar. Ayasofya’nın kurulmasında sonra Roma imparatorluğu dinini de değiştirmiştir. Hristiyanlığı kabul etmişlerdir. Daha sonrasında Roma imparatorluğunun yıkılmasından sonra yerine Bizans kurulmuştur. Başkent olarak burayı tanımlarlar. Defalarca saldırıya uğramış bir kenttir. 1204 4. Haçlı seferlerinde yağlamaya uğramıştır. 1391 senesinde sonra da Osmanlı İmparatorluğu tarafından kuşatılmaya başlanmıştır.

 

Efsane fetih olarak adlandırılan tarih 29 Mayıs 1453 senesidir. Orta çağı kapatan bir dönemdir. Hızla gelişen bir yapıya bürünen İstanbul yüzlerce saray, çarşı ve çeşitli yapılar yapılmıştır. Birçok din mensubunun rahat bir şekilde yaşayabildiği bir ortam haline gelmiştir. Haliç’in üzerine yapılan köprü, Karaköy’e tünel yapılmasıyla şehir bambaşka bir yapıya bürünmüştür. Hastanelerin kurulmasıyla şehir başka bir anlam ifade etmeye başlamıştır. 1918 senesinde işgalci İtilaf devletleri tarafından işgal edilmesiyle Cumhuriyet dönem sürecinin temelleri atılmıştır.

 

İstanbul’un 2500 senelik başkentlik dönemi 29 Ekim 1923 senesinde artık son bulmuştur. Daha sonrasında başkent olmasa da ülkenin en gelişmiş sanayi tesislerinin kurulduğu bir yer olmayı başarmıştır. Aşkın ve sevginin başkenti olarak da artık bilinir. Genç nüfusunun fazla olmasıyla potansiyeli geniş ve güçlü bir kenttir. Birçok enlerin şehri olduğunu bilinmektedir. Toplamda 39 ilçesi olan, 25 Avrupa yakasında ve 14’ü Anadolu yakasında kalan başka bir şehrin örneği yoktur. Böyle nitelikli ve anlamlı bir şehrin varlığı her zaman için ülke için muhteşem bir olgudur. Dünyanın en büyük metropolleri arasında gösterilebilir. İstanbul ’u anlamak için yaşamak ve yaşatmak gerekir. Anlamak için oraya gidip görmek en mükemmeli olacaktır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.