HABER DETAYI

Haziran 30, 2023 1:12 pm

En Uygun Yurtiçi ve Yurtdışı Tatil Rotaları

En Uygun Yurtiçi ve Yurtdışı Tatil Rotaları

Yurtiçi ve Yurtdışı En Ucuz Tatil Rotaları

Seyahat etmek, daha doğrusu tatil yapmak; her yaşta ki insanın en doğal ihtiyaçlarından birisidir. Çünkü sektör fark etmeksizin; haftanın veya günün tamamına yakın bölümünü çalışarak geçiren insanlar da belirli bir süre sonra sadece beden olarak değil, beyin olarak da yorgunluk gözlemlenir. Bu durum da tatil yapma ihtiyacı da artış gösterir. Herkesin tatil anlayışı farklılık gösterse de insan; belirli bir hesap yaparak, kendisi için en uygun fiyatlı olan yerleri tercih eder çoğunlukla. Peki yurt içi ve yurt dışında ucuz tatil rotaları hangileri? İşte birkaç öneri…  

 

En Uygun Yurtiçi Tatil Rotaları

 

 

Erdek – Balıkesir

Son dönemlerin popüler tatil beldeleri olan; Bodrum, Antalya, Marmaris, Foça gibi yerler henüz popüler olmamışken, Türkiye’nin ilk tatil yerlerinden birisi olma özelliği taşıyor Balıkesirin Erdek beldesi. Ayrıca İstanbul ve Bursa’ya yakın bir yer olması sebebiyle; özellikle yaz sezonunda, bugün halen en çok tercih edilen yerlerden birisidir. Bu bölgenin bir diğer önemli avantajı ise uygun fiyatlı tatil yapma imkanı sunuyor olması. Örneğin; bugün popüler tatil beldelerinde harcanan parayla gerek yıl boyunca yazlık kiralayanlara veya komple yazlık satın alanlara rastlamak mümkün.

 

 

Sığacık – İzmir

Son yıllarda popülerliğini giderek arttıran tatil yerlerinden bir diğeri de İzmirin şirin sahil kasabası olan Seferihisar’a bağlı Sığacık bölgesi. Her ne kadar; çok uzun yıllardır İzmir de tatil bölgeleri dendiğinde ilk akla gelen yerlerden birisi Çeşme olsa da bu bölgenin son dönemde gerek konaklama, gerek yeme içme ve alışveriş konularında ki fahiş fiyat artışı sebebiyle tercih oranında azalma olduğu gözlemleniyor. Bu da insanları alternatif tatil bölgesi aramaya sevk ediyor. İzmirin Seferihisar bölgesinde yer alan Sığacık; son dönemde giderek daha popüler ve tercih edilen yerlerden birisi olma özelliğine sahip. Bunun birkaç farklı sebebi var elbette. Öncelikle sakin bir bölge olmasıyla biliniyor. İzmir’e 50 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan Sığacık yerli ve yabancı turistin giderek daha fazla ilgi gösterdiği, sakin tatil beldelerinden birisi durumunda.

 

 

Gökçeada – Çanakkale

Ada tatili denince; ilk akla gelen yerler doğal olarak Yunan adaları oluyor çoğu zaman. Fakat ülkemizde de ada tatili yapılabilecek, birbirinden farklı güzelliklere sahip iki farklı yer mevcut. Bunlardan birisi Bozcaada, diğeri Gökçeada. Çanakkale’nin sessiz ve sakin yapısıyla dikkat çeken bölgelerinden birisi olan Gökçeada, aynı zamanda yurt içinde ada tatili yapmak isteyenlerin tercih ettiği iki yerden birisi. Burada; sakin ve huzurlu tatilinizi yaparken, gezebileceğiniz birkaç yer mevcut. Ada sınırlarında bulunan Rum evlerini dolaşabilir, su sporlarına meraklıysanız Aydıncık plajında rüzgar sörfü yapabilir veya Yıldız Koyu’nda dalış tecrübesini yaşayabilirsiniz.

 

Ayvalık – Balıkesir

Türkiye’nin sakin ve huzurlu bir tatil vaad eden tatil yerlerinden birisi de Balıkesir sınırları içinde yer alan Ayvalık. Burada tatil süresi boyunca gerçekleştirilebilecek birçok farklı aktivite mevcut. Örneğin; Ayvalık’ın birbirinden güzel plajlarında masmavi denizin keyfini çıkarabilir veya gün batımının keyfini deneyimleyebilirsiniz. Bölgenin en sevilen ve popüler plajları Sarımsaklı, Armutçuk ve Altıova. Bunun dışında Cunda Adasında da hem konaklama imkanı elde edebilir, hem de denize girebilirsiniz. Ayvalık’ta hemen her sokak masmavi denizle buluşuyor, bu da tatil rotasını bölgeye doğru çevirme ihtimalini arttırıyor.

 

 

Didim – Aydın

Ege Bölgesinin bir diğer sevilen tatil yerlerinden birisi de Aydın ın Didim ilçesidir. Bölgenin en önemli özelliklerinin başında; denizin temiz olması ve upuzun plajlara sahip olması geliyor. Didim in Altınkum plajı, bugün dünyaca ünlü plajlardan birisi olma özelliğini taşıyor. Bu nedenle özellikle yaz aylarında bu bölgenin kalabalık olması kaçınılmaz oluyor. Bu durumu göz önünde bulundurarak, daha sakin ve kalabalıktan uzak bir tatil düşünüyorsanız, sezon başında veya sezon sonunda burada tatil yapmanız daha uygun olacaktır. Bölgede gezilebilecek diğer yerler ise; Akbük, Saplı ada, Bafa Gölü, Akköy ve benzersiz manzarasıyla Akvaryum Koyu. Özellikle konaklama açısından Türkiye’nin en uygun fiyatlı tatil yerlerinden birisi denebilir. Butik otel, apart otel ve pansiyonlar haricinde, her şey dahil konseptinde hizmet veren otellerin fiyatları da oldukça makul seviyede.

 

 

Foça – İzmir

Ege’nin incisi İzmirin en popüler tatil yerlerinden birisi Foça. Bu bölge eski foça ve yeni foça olmak üzere ikiye ayrılıyor. Eski Foça tarafında; tarihi yapılar, Siren kayalıkları ve Akdeniz fokları özellikle görülmesi gerekenler arasında yer alıyor. Siren Kayalıkları ismini Yunan mitolojisinden alıyor. Bölgenin diğer bölümü olan Yeni Foça ise daha çok oteller, restoranlar ve caddelerin bulunduğu bir yer. Foçanın tamamında en önemli ve cezbedici özelliklerinden birisi de konaklama ve yeme içme yerlerinin neredeyse tamamının uygun fiyatlı olması.

 

 

Amasra – Bartın

Sadece Akdeniz veya Ege bölgesiyle yetinmeyip Karadeniz taraflarında da tatil yapmak isteyenler için seçenek yok mu? Elbette var. Yaylaları ve yemyeşil doğasıyla ünlü Karadeniz’de en güzel tatil yerlerinden birisi olan Amasra iyi bir seçenek olabilir. Karadeniz bölgesinde yer alan ve Trabzon, Rize, Giresun gibi bölgenin diğer beldelerine kıyasla biraz daha küçük bir yer. Fakat bu sıkıcı olduğu anlamına gelmiyor kesinlikle. Bölgenin en önemli avantajlarından birisi de hem konaklama hem de yeme – içme yerlerinin oldukça uygun fiyatlı olması. Popüler tatil beldelerinde ki eğlencenin hemen hemen aynısı, çok daha cüzi miktarlara burada mevcut. Kısacası hem uygun fiyatlı hem de sakin ve huzurlu bir tatil düşünüyorsanız, rotanızı biraz değiştirip Karadenizin sevilen tatil bölgelerinden olan Amasra’da tatil yapmayı düşünebilirsiniz.

 

 

Assos – Çanakkale

Farklı bir tatil deneyimi yaşamak ve sabah uyandığınızda Midilli Adası nın manzarasını seyretmek ister misiniz? Cevabınız evet ise; tatilinizi Çanakkalenin Assos bölgesinde tercih etmeniz yeterli. Temiz havası, yemyeşil doğası ve tertemiz bir denizi olan bu bölgede tatil yapmak, oldukça keyifli vakitler geçirmek için ideal bir yer. Ayrıca bölgede otel, pansiyon ve apart otel gibi konaklama yerlerinde ki fiyatlar da gayet uygun. Assos’da deniz keyfi için birkaç farklı koy mevcut. Özellikle Kadırga Koyu en popüler olanlardan birisi. Yani hem uygun fiyatlı, hem de keyifli ve sakin bir tatil düşünceniz varsa Çanakkalenin Assos bölgesi bu konuda ki en ideal seçimlerden birisi denebilir.

 

 

Avşa Adası – Balıkesir

İstanbul’a çok yakın mesafede olması sebebiyle; özellikle İstanbul da yaşayanlar için fazlasıyla popüler tatil beldelerinden birisidir Avşa Adası. İstanbul’dan kalkan deniz otobüsleri sayesinde adaya ulaşım oldukça kolay. Ada sınırları içinde yer alan ve her birisi birbirinden güzel birçok koy var. En popüler olanlar ise; Çınaraltı Koyu, Mavi Koy, Tavşanlı Koy ve Kumtur. Her ne kadar; dışarıdan bakıldığında, Avşa adası küçük ve sıkıcı bir yer gibi görünse de geceleri adanın arka tarafında gece hayatı ve eğlence görülmeye değer nitelikte.

 

 

Akçay – Balıkesir

Ülkemizin popüler turistik yerlerinden birisi olan Kaz Dağlarının eteklerinde konumlanmış Akçay da tıpkı Avşa adası gibi sakin bir tatil arayanlar için ideal. Bölgenin en önemli özelliklerinden birisi de temiz bir havaya sahip olması. Bu nedenle; özellikle sağlık problemi olanların yoğun ilgi gösterdiği bir yer. Akçay da yer alan Güre Kaplıcaları tam bir şifa kaynağı. Ayrıca; Türkiyenin en önemli plajları arasında yer alan Altınkum plajında da denizin ve güneşin keyfini çıkarmak mümkün. Yine bir başka gezilecek yer olan Çamlıbel Köyü de bölgeye 6 kilometre uzaklıkta olup, kaz dağları çevresinde yer alıyor. Burada konaklama imkanları da gayet uygun fiyatlı. Denize sıfır termal oteller veya pansiyonlar; müşterilerine, oldukça cüzi bir miktarda, konaklama fırsatı sunuyorlar.

 

 

En Uygun Yurtdışı Tatil Rotaları

 

 

Tıpkı yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da hemen her bütçeye uygun tatil imkanı elbette var. İşte yurt dışı uygun fiyatlı tatil rotaları…

 

 

Ukrayna

Yurt dışı uygun fiyatlı tatil rotaları denince ilk akla gelen ülkelerin başında Ukrayna geliyor.   Her ne kadar son yıllarda Rusya savaşı nedeniyle bir süredir sıkıntılı günler geçiriyor olsa da Avrupa’nın en popüler ve en çok turist ağırlayan ülkelerinden birisidir. Bir başka önemli avantajı da hem vizesiz seyahat edilebiliyor olması hem de Türkiye’ye yakın bir konumda bulunuyor olması. Başkent Kiev haricinde Liviv ve Odessa ziyaret edilmesi ve görülmesi gereken popüler şehirler. Ukrayna hemen her açıdan Avrupa’nın en ucuz fiyatlı ülkelerinde birisi. Örneğin; ulaşım için 20 cent gibi bir miktar ödemeniz yeterli oluyor. Konaklama için ise sadece 4-5 Euro gibi bir rakam ödüyorsunuz.

 

 

Karadağ

Avrupa’nın yeni yeni keşfedilmeye başlayan şirin ülkesi Karadağ. Ülkenin başkenti Podgorica dışında Budva ve UNESCO miras listesinde yer alan Kotor’u da gezebilirsiniz. Sıcaktan veya soğuktan etkilenmemek ve keyifli bir tatil yapmak için en uygun zaman Mayıs ve Eylül aylarıdır. Tıpkı Ukrayna gibi Karadağ da hem konaklama hem de yiyecek ve içecek açısından oldukça uygun fiyatlı olan ülkelerden birisidir. Örneğin bir fincan kahve 1-2 euro. Bira fiyatı 2.5 euro, kokteyller ise 6-7 euro civarında. Oda kiralama ücreti ise 10-15 euro arasında değişiyor. Son yıllarda artan fiyatlar nedeniyle tatil yapma imkanı bu kadar zorlaşmışken, Avrupa’da böylesine uygun fiyatların bulunduğu ülkelere denk geldiğiniz zaman, gelen fırsatı değerlendirmeniz en isabetli tercih olacaktır.

 

 

Sırbistan

Vizesiz seyahat edilebilecek ülkelerden bir diğeri olan Sırbistan da aynı zamanda oldukça uygun fiyata tatil yapabileceğiniz bir ülke. Özellikle festival zamanlarında nüfusun birkaç katı yoğunlukta insanı ağırlayan Sırbistan ve Belgrad şehri. Diğer Avrupa ülkelerine ve şehirlerine göre bir tık daha pahalı olan Belgrad’da tiyatro bileti için ödenecek rakam 4 euro, yiyecek-içecek için ise 3-4 euro gibi bir rakamı gözden çıkarmanız gerekiyor. Şehirde; konalama ücreti ise 20 euro civarında.

 

 

Makedonya

Balkan ülkelerinden birisi konumunda yer alan ve Türkiye ile yakın komşu olan Makedonya; Avrupanın uygun fiyatlı ülkelerinden bir diğeri. Ayrıca vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler arasında yer alıyor. Yaz aylarında; gündüzleri sıcak, akşamları da serin olması sebebiyle, ziyaret için en uygun zaman yaz dönemidir. Ülkenin en popüler iki şehri Üsküp ve Ohridir.  Bu bölgede 34 farklı milleten insan yaşıyor olması, bölgeyi daha cazip hale getiriyor. Makedonyanın herhangi bir bölgesinde Türk restoranına rastlamak mümkün. Çünkü mutfak kültürü olarak da Türkiye ile benzer özelliklere sahip. Antik tiyatro, köprüler, müzeler ve heykelleriyle gezilebilecek pek çok yer barındıran Makedonya da tatil listesine eklenebilecek ülkelerden.
 

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.