HABER DETAYI

Ağustos 5, 2023 8:02 pm

Evde Tadilat Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Evde Tadilat Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Evinizde Tadilat ve Dekorasyon İşlemleri Öncesi Bunlara Dikkat Edin

Mutlaka ara sıra, evimizin havasını değiştirmek ve artık göze hoş gelmeyen kısımlarını kendi isteğimize göre dizayn isteriz. Bunun için, öncelikle başvurduğumuz kurumlar dekorasyon ve tadilat firmaları olur. Bu firmaları aramaya başladığımızda, bazı noktalara dikkat etmemiz gerekir.  Bunu çevremizden veya internetten yapacağımız küçük araştırmalarla aşmak aslında çok kolaydır.

 

Köklü firmaları tercih etmeye çalışın

 

“İşin erbabına, iş vermek.” hayat boyu bir hayat felsefesi olmalı. Son zamanlarda, farkındayız ki; hiçbir mesleki yeterliliği olmamasına rağmen, özellikle taşeron mantığı ile iş yaptıran firmalar çokça türemekte. Bu firmalar, genellikle işi alana kadar işverenlere yani bizlere oldukça hoş gözükmeye, işini hakkıyla yapan firma imajı çizmeye çalışırlar. Bu yanılsamayı aşmak için, firma hakkında kısa bir araştırma yeterli olacaktır. 10 yıl ve üzerinde bu sektörün içerisinde olan firmalar, çevremizde en azından 1-2 tanıdığımızın da işlerinde hizmet vermiş olurlar. Onlardan, firma hakkında birkaç kısa bilgi ve işleri konusundaki performansları için bilgi edinebilirsiniz.

 

Ekibi olan firmalar seçin

 

Tadilat ve dekorasyon işleri, tam anlamıyla ekip çalışmasının beğeniye sebep olduğu bir alandır. Yani, firmaya tamamen işleri teslim ettiğimizde, boyama, kırma, montaj ve yenileme çalışmaları firma içerisindeki ayrı uzman ve eğitimli kişilerce yapılmalıdır.

 

Bir gün montaj işinde, öbür gün boya ve alçı ve kalıp işlerine bakan elemanların olduğu firmalarda, muhakkak ki, bir yerde bir sorun ya da geri dönüşü zor olan bir hata yaşanacaktır.

 

O yüzdendir ki; özellikle anahtar teslim işlemlerinde firmaların mesleki yeterliliği olan ekip elemanlarına sahip olmaları oldukça önemlidir.

 

Süre ve İş Tam İstenilen Gibi Teslimi Çok Önemli

 

Her işin, bir teslim süresi olur. Sonsuza kadar sürecek hiçbir hizmet veya çalışma olmaz. Bu sebeple, iş vermeden önce; firmadan ev içerisinde yeteri kadar gözlem ve planlama yaptığına emin olun.

Sizin istediğinizi, en ince ayrıntısına kadar anladıkları konusunda şüpheniz kalmasın ve hangi alanda neleri – nasıl kullanacaklarını anlatmalarını isteyin. Mümkün ise, bunu yazılı bir anlaşma ile her iki taraf için güvenceye alın.  Mümkün olduğunca, günlük veya birkaç günde bir, işin gidişatı hakkında firmadan bilgi edinin.

 

Ödeme İçin Acele Etmeyin

 

Bu konu belki birçok firma için can sıkıcı olabilir, ama işveren müşteri olarak kendinizi garantiye almak istiyorsanız tedbirli olmanız gereken bir konu. Şöyle ki; iş başlangıcı öncesinde firma size bir fiyat teklifi sunmalıdır. Sonradan çıkacak herhangi ekstra sürpriz ödemelerle karşılaşmamanız için, özellikle bu konuda firmadan kesin bir miktar sunmalarını isteyin. Ayrıca, iş teslimi içinde, yukarda bahsettiğimiz yazılı sözleşme içerisinde tutarı da mutlaka belirtin.

 

İş başlangıcı, süresine göre iş ortası ve iş sonu anahtar tesliminde olmak üzere 3 parça ödeme yapmaya özen gösterin. 30 bin TL’lik bir anlaşma için; 10 bin iş başı, 5 bin süresine göre iş ortası ve 15 bin TL ‘de iş sonu anahtar tesliminde ödeyebileceğinizi belirtin.

 

Bu, firmayı size karşı zamanında ve sorunsuz iş teslimi konusunda sorumluluk altına itecektir. Bu sayede, siz de kendinizi herhangi bir pürüz yaşamamak için garanti altına almış olursunuz. Bu tip şartlar sunduğunuz da, muhtemelen kaliteli ve işin uzmanı olan firmalar, size zorluk çıkarmayacaktır. Tek derdi, bir an önce paranızı almak isteyecek firmalara karşı alabileceğiniz, en güven verici tedbirleri yukarıdaki gibi sizde hayata geçirebilirsiniz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.