HABER DETAYI

Temmuz 8, 2023 7:36 am

Gömlek Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gömlek Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gömlek Seçimi Nasıl Olmalı?

Hayatımızın her alanında yer alan gömlekler özellikle erkeklerin vazgeçilmez giysilerinden biridir. Gerek iş yaşamında gerekse günlük hayatta beğeni ile tercih edilen gömlekleri satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Yapılan işe ve mekana uygun bir gömlek satın alarak çevrenizdeki kişilere şıklığınızı gösterebilirsiniz. Kaliteli ve şık bir gömlek ile çevrenizden beğeni kazanabilir, insanların aklında iyi bir imaj bırakabilirsiniz.

 

 

Gömlek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 

Gömlek seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 

Satın alacağınız gömleğin vücut tipinize, stilinize uygun modelde olmasına dikkat etmelisiniz. Gömleğin geniş ve biçimsiz olması sizi kilolu göstereceğinden tam ölçülerinize uygun gömlek satın almalısınız.

 

Eğer vücudunuz fit bir görünüme sahipse, slim-fit kalıpları tercih edebilir, şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Ayrıca gömleklerin omuz ve dikişlerinin oturmasına dikkat etmelisiniz. Satın alacağınız gömleğin kolunun da ceketinizin kolundan 1 cm önde olmasına önem vermelisiniz.

 

Uzun boylu bir kişiyseniz, sade renkli ve büyük yakalı gömlek satın almak, size oldukça yakışacaktır. Eğer kısa boylu iseniz küçük yakalı gömlekler tercih edebilirsiniz.

 

Boyun kısmı rahat bir gömlek tercih etmek için ise yaka düğmesi bağlandıktan sonra yaka ile boyun arasına iki parmağınızın rahatlıkla girmesi gerekmektedir.

 

Mükemmel bir gömlek seçimi için kumaş da gömleğin modeli kadar önemlidir. Seçtiğiniz kumaşın yumuşaklığı ve parlaklığı iyi bir kumaşı kalitesiz bir kumaştan ayırmak için kullanılabilmektedir. gömlek seçerken pamuk gibi rahat bir kumaştan yapılmış gömlekleri tercih edebilirsiniz.

 

Seçtiğiniz gömleğin omuz çevresi vücudunuza tam oturmalı, kollarınızı uzattığınıza özellikle sırttan kasılma olmamalıdır.

 

Gömleğinizin boyu da rahat kullanım için önemlidir. Seçtiğiniz gömlek aşırı uzun olmamalı, pantolonun içine atıldığında toplanmamalıdır.

 

Geniş ve yuvarlak bir yüze sahipseniz, İtalyan tarzı açık gömlekleri tercih edebileceğiniz gibi uzun ve ince bir yüze sahipseniz kavisli yakaları tercih edebilirsiniz.

 

Gömlek seçimi için boyun tipiniz de çok önemlidir. Uzun bir boyun yapısı olan kişilerin geniş enli yakaları tercih etmesi doğru bir tercih olacak iken, kısa boyunlu kişilerin İtalyan yakaları tercih etmesi doğru olacaktır.

 

 

Boynu Uzunlar: Fransız tarzı ve daha geniş enli klasik yakaları tercih etmeleri gerekir.

 

Kısa Boyunlular: Yarım İtalyan yakarlı ve kısa enli İtalyan yakaları tercih etmeleri gerekir.

 

Hafif Sarkık ve Katlı Boyunlular: Bu tarz boyunlardaki sarkma ve katları daha dik tutmaları nedeniyle daha kalın telalı yakalar tercih edilebilir. Boynun şeklini sert telalı açık yakalar alamaz daha düzgün bir görüntü sergiler.

 

Slim-Fit gömlekler vücuda oturan, belinizi saran gömleklerdir. Genellikle, pantolonun içinde kullanılır. Şık zamanlar için slim-fit gömlekler daha uygundur. Eğer vücudunuza güveniyorsanız, slim-fit gömlekler üzerinizde çok iyi duracaktır çünkü vücudunuzun şeklini direkt olarak alacağına emin olabilirsiniz.

 

Straight Cut, yani düz kesimli gömlekler ise vücuda oturmayan, belden aşağı kendini bırakan gömleklerdir. Slim-fit gömleklere göre daha spor ve günlük olarak kullanılır çünkü üzerinizde bol durmaya eğilimlidir.

 

Ne olursa olsun üzerinize en iyi oturan gömleği tercih edin

 

Şık ve düzgün bir görünüm için, vücudunuza oturan parçalar seçmek idealdir. Biliyoruz ki gömlek, bir erkeğin en değer verdiği kıyafetlerin başında gelir. O halde ‘gömlek alırken nelere dikkat etmeliyiz?’ sorusu altın değerinde.

 

Gömlek seçerken birinci kural, üzerinize tam oturan gömleği seçmektir. Peki ya bunu nereden anlayacağız?

 

Erkekler için tüyolarımıza bir göz atın.

 

1- Alacağınız gömleğin omuzlarınıza tam oturmasına dikkat edin.

 

2- Tek parmak kuralına uyun. Bir parmağınız gömleğin yakasıyla boynunuz arasına girebilmeli eğer iki tane girerse size büyük demektir.

 

3- Kol boyunun tam bilekte olması önemlidir. Gömlek üzerine kazak giydiğinizde, gömleğinizin kolu en fazla yarım cm. dışarı çıkmalıdır.

 

4- Gömleğin yakası, tarzınız hakkında ipucu verir. Yarı-geniş yakaları tercih ederseniz, her tarza uyum sağlarsınız.

 

Tarzınızı yansıtmak için küçük hilelere başvurun.

 

– Gardırobunuzda mutlaka üzerinize tam oturan kaliteli bir beyaz gömleğiniz olsun. Her zaman kurtarıcınız olacaktır.

 

– Çizgili veya kareli gömlekler, tarzınızı göstermek için bir fırsat. Renk kullanmaktan korkmayın. Gömleğinizi kravatla tamamlamak isterseniz, düz koyu renk bir kravat tercih edin.

 

– Gömleğinizi daha günlük kullanmak için, yakalarını ve kol düğmelerini açın.

 

– Daha fit bir görünüm için gömleğinizi pantolonunuzun içine sokun.

 

Ek bilgi: Gömleğin üzerinizde düzgün durması için ütüleme şekliniz de çok önemlidir.

 

– Kumaşa zarar gelmemesi için gömleğinizi dairesel hareketlerle değil, aşağıdan yukarı doğru ütüleyin.

 

– Gömleğinizin yakaları ve kol manşetleri düzgün olmalıdır. Bunu sağlamak için, yakanın altından ortasına doğru yakayı tamamen açarak arka tarafından ütüledikten sonra manşetleri iç taraftan ütüleyin.

 

– Kırışıklıkları çözmek için bolca buhar püskürtmeyi unutmayın.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.