HABER DETAYI

Ekim 20, 2023 8:41 pm

İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul’da Gezilecek Yerler

İstanbul Gezilecek Yerler

İstanbul içinde yaşayıp ta şehir dışına çıkamayacaklar için de güzel alternatifler bulunur. İstanbul’un denize girilecek yerleri Anadolu yakasında Riva, Ağva plajları, önerilen yerlerdir. Prens adaları diye bilinen dört adada da denize girme imkanı bulunur. Bu adaların farklı koyları denize girmek için değişik alternatifler sunar. Paralı plajlar kadar, halk plajları da farklı bütçelere hitap edecek durumdadır. Çok şık ve beğenilen pek çok paralı plaj, hafta içi hafta sonuna nazaran çok daha uygun fiyatlarla hizmet sunar. Bu sebeple, gezmek için İstanbul’un iş saatleri ve hafta sonu yoğunluğunun da dikkate alınması önerilir. İstanbul Gezilecek Yerler makalemize başlayalım.

 

İstanbul’un Saklı Cennetlerinden Polonezköy

 

İstanbul’un saklı cennetleri denildiği zaman ilk akla gelen yerlerin başında, Polonezköy gelir. İstanbul Gezilecek Yerler, Polonezköy doğası ve sakinliği ile İstanbulluların kaçış yerleri arasındadır. Kahvaltı mekanları ve kır organizasyonları için de en çok talep edilen yerlerin başında gelir. Polonezköy tabiat parkı da son derece keyifli yürüyüş mekanları arasındadır. İstanbul’un sayılı büyük yürüyüş parklarından biri olma özelliği ile de tanınan parkta dağ menekşeleri ve çok sayıda farklı ağaç türüne rastlamak mümkündür. Polonezköy’de Polonyalılardan kalma o kültüre ait köy evleri yer almaktadır. Bu evlerin pek çoğu kahvaltı mekanı olarak ta kullanılır. Ailecek yapılacak yürüyüş ve piknikler için Polonezköy ideal yerlerden biridir. Kuş sesleri eşliğinde patika yollarda yapılacak trekkingler hafta içi yorgunluğunun atılmasını sağlar. İstanbul Gezilecek Yerler, Beykoz ve Riva’ya rahatlıkla iniş imkanı bulunan Polonezköy, şehir merkezine de oldukça yakın bir konumdadır.

 

Adaların Güzellikleri

 

İstanbul Anadolu Yakasına oldukça yakın mesafede bulunan Prens adalarına ulaşım son derece kolaydır. Şehir hatları vapurlarının yanı sıra, motor seferleri ile de ulaşım sağlanmaktadır. Kınalı, Burgaz, Heybeli ve Büyükada’da bisiklet kiralama imkanları da bulunur. Akşam saatleri kıyı boyunda yer alan balık lokantaları, lezzetli mezeleri ile  tercih edilebilir. İstanbul Gezilecek Yerler, adaların denizlere açılan patika sokakları, mimoza ağaçları ve sakinliği ile ziyaretçilere huzurlu bir atmosfer sunacaktır.

 

Muhteşem Yalıları İle Boğaz Gezintisi

 

İstanbul’un gerek Anadolu gerekse de Avrupa yakasında Boğaz’ın iki tarafını da gezmek isteyenler için farklı güzellikler yer alır. İstanbul Boğazı’na hakim bir konumda olan Yuşa Tepesi, yol boyunca yemyeşil ağaçları ve tertemiz havası ile ziyaretçilerini karşılayacaktır. İstanbul Gezilecek Yerler, Boğaz’ın muhteşem yalıları ve kasırları da gezilecek yerlerin başında gelir. Anadolu Yakası’nda Beylerbeyi Sarayı, Hidiv Kasrı; Avrupa Yakası’nda ise Emirgan Köşkü ilk akla gelenlerdir. Beşiktaş’tan başlayan Boğaz Turu nun ilk durağı için önerilen Malta Köşkü olacaktır. Boğazı araç trafiğine takılmadan gezmek isteyenler için de belli saatlerde gezi tekneleri ve vapurları kalkmaktadır.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.