• iletisim@sanalsehirrehberi.com

HABER DETAYI

Temmuz 8, 2023 10:14 am

İşte Dünyanın Harikaları

İşte Dünyanın Harikaları

Dünyanın Yedi Harikası

Dünyanın yedi yeni harikası, yapılan oylama sonucunda belirlenmiştir. Bu eserler, günümüze gelene kadar yıpransalar da halen varlıklarını korumaktadırlar. İnsanların elinden çıkmış bu eserleri yılda milyonlarca turist ziyaret etmektedir.

 

Machu Picchu/Peru

 

Antik bir İnka şehri olan Machu Picchu, Peru’da bulunmaktadır. Machu Picchu’nun varlığı 20. yüzyılın başına kadar bilinmemiştir. Bir çoban tarafından tesadüfen bulunmuştur. İnkalar’ın günümüze kadar ulaşan en önemli eseridir. İnkalar 12-16. yüzyılları arasında kurulmuş olan Güney Amerika’nın yerli halkıdır. Bu şehrin, istiladan kaçan zengin ve soylularca kurulduğu düşünülmektedir.

 

 

Çin Seddi/Çin Halk Cumhuriyeti

 

 

Harap olmuş kısımlarıyla birlikte, uzunluğu 6000 kilometreyi bulmaktadır. Hun akınlarına karşı savunma amacıyla yapılmıştır. Bilinenin aksine uydudan gözükmemektedir. Turistlerin çokça ziyaret ettiği bu yer, yılda ortalama 50 milyon turisti kendine çekmektedir. UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmıştır.

 

 

Christo Redentor (Kurtarıcı İsa) / Brezilya

 

 

 

Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde Corcovado Dağı üzerinde yer almaktadır. Bu devasa büyüklükteki heykeli, Fransız heykeltraş Paul Landowski tarafından beş yıl içinde yapılmıştır. Yapımında sabun taşı kullanılmıştır. Bu heykel, şehrin simgesi olmuştur.

 

 

Chichen Itza/Meksika

 

 

Dünyanın yedi yeni harikasından biri olan Chichen Itza, Mayalar tarafından inşa edilmiştir. Meksika’nın Yucatan yarımadasında bulunan bu kenti yılda birçok turist ziyaret etmektedir. Bazı kısımları yıkıma uğrasa da halen ayakta kalan eserler arasındadır.

 

 

Tac Mahal/Hindistan

 

 

Hindistan’ın Agra kentinde bulunan bu yapı, Şah Cihan tarafından, eşi Mümtaz Mahal(Ercüment, Nurbanu Sultan) için yaptırılmıştır. Mimarisinde kullanılan taşlar birçok ülkeden fillerle getirilmiştir. Geometrik bir biçimi olan bu eserin içinde: Camii, konuk evi ve muhteşem bahçeler vardır. Tac Mahal’in süslemesinde kullanılan taşların bir kısmı 1857’de çıkan bir ayaklanma sırasında çalınmıştır.

 

 

Kolezyum/İtalya

 

 

italya’nın başkenti Roma’da bulunan Dünyanın yedi yedi harikası olan bu eser, bir arenadır. Vespasian tarafından yaptırılmıştır. Taş ve beton malzemeler kullanılarak oval bir şekil verilmiştir. Gladyatör dövüşleri; hayvan avı, tiyatro ve tarihi savaşların gösterildiği bir amfitiyatro görevi görmüştür.

 

 

Petra/Ürdün

 

 

UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası Listesine alınmıştır. Petra, Ürdün’ün güneyinde yer almaktadır. 100 kilometrekarelik alana sahip olan bu yer; tapınak,amfi tiyatro, mezarlar ve rölyeflerden oluşmaktadır. Petra Antik Kentini gezmek uzunca bir zamanı almaktadır.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.