HABER DETAYI

27 Şubat 2024 22:38

Ölmeden Önce Türkiye’de Gezilmesi Gereken 10 Yer

Ölmeden Önce Türkiye’de Gezilmesi Gereken 10 Yer

Ölmeden Önce Mutlaka Gezin

Gezmeyi, yeni yerler görmeyi sevenler ve özellikle kültürel mirasları yerinde görerek farklı duygular yaşamak isteyenler için Türkiye’de mutlaka ölmeden önce gezilmesi gereken yerler var. Sizler için en özel 10 yeri listeledik. Gelin bu yerleri birlikte inceleyelim.

 

1 ) Sümela manastırı ( Trabzon ):

1150 metre rakımda yer alan Sümela Manastırı Maçka ilçesi sınırları içindeki Altındere köyü kırsalında yer alıyor. Barnabas ve Sophronios adlı keşişlerin Meryem’in bebek İsa’yı kollarından tutup salladıkları rüyayı aynı gece görmelerinden sonra Sümela’ya gelip kurdukları bu manastır kayalıkların üzerine inşa edilmiş harika bir tarihi mirastır. Kayalıkların üzerinde yer alıyor olsa da Manastıra kadar araç ile gidebiliyor ve çok az bir yürüyüş ile Manastıra ulaşabiliyorsunuz.

 

2 ) Nemrut Heykelleri ( Adıyaman ) :

Dünyanın 8. Harikası olarak kabul edilen ve boyları 10 metreyi bulan heykelleri, çok uzun kitabelerin yer aldığı Nemrut dağı aynı zamanda gün doğumu ve gün batımını izleyebileceğiniz muhteşem bir manzaraya da sahip. Nemrut dağındaki heykelleri ve gün doğumunu mutlaka görmelisiniz. Yakında yer alan oteller ve pansiyonlar ile gün doğumu için geceyi dağda geçirmek zorunda kalmıyorsunuz.

 

3 ) İshak Paşa Sarayı ( Ağrı ) :

Ağrı Doğubeyazıt ilçesinde yer alan Lale devri yapıtlarından biri olan İshak Paşa sarayı,18 yy Osmanlı mimarisinin en belirgin özelliklerine sahip saralarından biridir. Topkapı sarayında yer alan kitabesine göre inşa ediliş tarihi tam olarak 1784 olan bu sarayı mutlaka görmelisiniz.

 

4 ) Pamukkale Travertenleri ( Denizli ) :

Jeolojik olayların sonucunda kırılan fay hatlarının oluşturduğu kar beyaz travertenler aynı zamanda sıcaklıkları 35 – 100 derece arasında değişen 17 adet sıcak su kaynağına da ev sahipliği yapıyor. Katman katman kalsiyum tabakaları üzerinde yürüyebilir, su havuzlarında eğlenebilir, yeryüzünde eşsiz olan bu güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz. Termal özelliği ile şifalı kaplıcalara da sahip olan Pamukkale travertenleri doğanın insanlığa bir armağanı.

 

5 ) Kümbet Yaylası ( Giresun ) :

Yeşil tepelerin üzerinde, bulutlar ile iç içe bir tatil yapmak istiyorsanız eşsiz doğa harikası olan bu yaylayı mutlaka görmeli ve gezmelisiniz. 1640 metre rakımda yer alan ve oksijene doyacağınız tabiatı ile sizi kendinize hayran bırakan Kümbet Yaylası muhteşem manzarası ile bir tablo özelliğine sahip.

 

6 ) Tarihi Mardin Şehri:

Kültürü, tarihi ve farklı medeniyetlere ev sahipliği yapması ile bilinen Mardin, ölmeden önce görmeniz ve gezmeniz gereken yerler arasında yer alıyor. Tarihi ipek yolunun bir durağı olan ve farklı medeniyetlerden etkilenen bir şehir olması Mardin’i özel kılıyor. Mardin; 5 farklı dine mensup insanları, dini yapıları, tarihi taş sokakları ile mutlaka gezmeniz gereken bir yer.

 

7 ) Kapadokya ( Nevşehir ) :

Hasan dağı, Güllüdağ yanardağlarının lavlarından ve küllerinden meydana gelmiş olan Kapadokya, mantar kaya yapıları, tarihi özellikleri, taş evleri, devasa sığınakları, kaya oyma kiliseleri ile muhteşem bir manzaraya ve doğal yapıya sahip.

 

8 ) Ölüdeniz Fethiye ( Muğla ) :

Egenin incisi konumuna olan Ölüdeniz Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alıyor. Mükemmel doğası, eşsiz denizi, sahip olduğu el değmemiş koyları ile bilinen Ölüdeniz ayrıca Babadağ’dan paraşütle atlayacağınız ve yeşilin mavi ile iç içe olan harika görüntüsüne canlı canlı şahit olabileceğiniz bir yer. Yaz aylarında gezmeniz gereken bu bölge Kelebekler Vadisi ile de meşhur bir vadiye sahip.

 

9 ) Pokut yaylası ( Rize ) :

Rize’nin Çamlıhemsin ilçesinde yer alan Pokut Yaylası 2100 metre rakıma sahip. Yayla olmasına rağmen 100 yıllık evlerin yer alıyro olması tarihi bir kökene de sahip olduğunu gösteriyor. Sabah uyanıp temiz hava almak için pencerenizi açtığınızda evinizin içine bulutların girdiği, yeşil doğası ile büyüleyen bir güzelliğe sahip olan bu yayla ölmeden önce görmeniz gereken bir tabiat harikasıdır.

 

10 ) Uzungöl ( Trabzon ) :

Kaçkar ve Soğanlı sıradağlarının kesişim noktasında yer alan Uzungöl, dünya üzerindeki en yaşlı ormanlara ev sahipliği yapan bir doğaya da sahiptir. 1900 metre rakımda yer alan gölet etrafında pek fazla yerleşim olmasa da mutlaka gezilmesi gereken bir yerdir. Doğal sit alanı olmasından dolayı tabiatı korunan Uzungöl Yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapatması ile oluşmuştur.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.