HABER DETAYI

5 Ağustos 2023 19:56

Ormanya Tabiat Parkı

Ormanya Tabiat Parkı

Ormanya Tabiat Parkı

2014 senesinde hizmete giren Ormanya Tabiat Parkı bugüne kadar yeni bölgelerin açılması ile daha da büyümüştür. 4 bin dönümlük bir alana kurulan park, İzmit’te keyifli bir gün geçirilmesine olanak tanıyor. Park, Avrupa kıtasının en büyük doğal yaşam alanını sunar iken dünya üzerinde de üçüncü sırayı alıyor. Büyükşehrin keşmekeşinden 1 günlüğüne bile olsa kurtulmak her insana iyi gelir.

 

Ormanya Tabiat Parkı Hakkında

 

Doğa ile iç içe olmak isteyen insanlar için biçilmiş kaftan olan Ormanya Tabiat Parkı, İzmit ve Sakarya illerine eşit mesafede bulunuyor. Çocuklarında yetişkinlerin de çok güzel vakit geçirmeleri adına her şeyin düşünüldüğü Parkta çocuk hayvanat bahçesi büyük ilgi çekiyor.

 

Hayvanat bahçesinde büyük ve küçükbaş hayvanların dışında pek çok kuş türü de bulunuyor. Bu alanda ayrıca çocukların at bakıcısı eşliğinde ücretsiz olarak atlara binmesine de izin veriliyor.

 

Hayvanat bahçesinde çocuklar ile gezmek çok güzel olsa da hayvanat bahçesinin belli kuralları bulunuyor. Bunlardan bazısı;

 

  • Hayvanlara yiyecek vermek
  • Barınaklara herhangi bir yabancı nesne atmak
  • Sigara içmek
  • Flaş kullanarak fotoğraf çekmek

 

Giriş ücretinin alınmadığı bu doğal yaşam alanında insanların getirdiği yemekler ile piknik yapılmasına izin veriliyor. Herhangi bir yiyecek getirilmemesi durumunda parkın çeşitli yerlerinde uygun fiyatlar ile yiyecek bulmak da mümkündür.

 

 

Ormanya Tabiat Parkı Yapılacaklar

 

15 kilometrelik bisiklet ve 21 kilometrelik yürüyüş parkurları ile sporseverleri de kendine çeken Ormanya Tabiat Parkı aynı zamanda parkurlar içinde göllere de ev sahipliği yapıyor. Bu alanda hem yürümek hem de göl kenarında anı ölümsüzleştirmek mümkün oluyor.

 

5 bin kişilik de mesire alanı olan Parkta mangal yakılmasına izin verilmiyor; ancak piknik tüpü ile çay demlenebilir.

 

Ormanya Tabiat Parkı Bisiklet Turları

 

Spor seven insanların dikkatini çekeceği bir diğer etkinlik ise bisiklet turları oluyor. 15 kilometrelik bisiklet parkuruna sahip Ormanya Tabiat Parkı, Kocaeli Belediyesi tarafından işletilen 23 tane bisiklet istasyonuna sahiptir ve buradan bisiklet  kiralanabilir. Bisiklet kiralama saati 1 TL’dir ve doğal ortamın keyfi bisiklet ile çıkarılabilir.

 

Bisiklet kiralamak için Kobis üye kartının olması gerekiyor. Bisiklet kiralamada nakit ödeme kabul edilmiyor.

 

Ormanya Tabiat Parkı Hobbit Evleri

Yüzüklerin Efendisi ile gündeme gelen Hobbitler ve onların yaşam alanları büyük ilgi uyandırıyor. Ormanya Tabiat Parkı Hobbit Evleri de bölgede en merak edilen alanı oluşturuyor. Yetişkinlerin de büyük ilgisini kazanan Hobbit evlerine giriş yapılamasa ve konaklama gerçekleşmese de da çevresini görmek ve bu anı ölümsüzleştirmek gerekiyor

 

 

Ormanya Tabiat Parkı Kamp Alanı

Kimisi konforlu tatil ister iken kimisi doğa ile kalmayı tercih eder. Doğa ile iç içe bütün bir gün geçirmek isteyenler parkın sunduğu kamp alanına gelebilir. Doğada kalmak adına çadır kuran ya da kamp yapan pek çok insan bulunur bu bölgede de çadır kurmak için uygun alanlar bulunuyor.

 

 

Ormanya Tabiat Parkı, 30 tane karavan için park alanı ve yaklaşık olarak 100 tane çadır alanı ile doğaseverlere hizmet veriyor. Kamp yapılacak bölgede 24 saat güvenlik mevcut ve kamp alanının çevresi güvenlik çitleri ile çevrili şekildedir. Kamp alanında ayrıca tuvalet, elektrik ve su hizmetleri bulunuyor.

 

Kamp alanı için oluşturulan kurallar arasında gelen çiftlerin evli olması gerekiyor ayrıca alkol kullanımı yasaktır ve açık alanda ateş yakılmasına müsaade edilmiyor

 

 

Ormanya Tabiat Parkı Hangi İlde?

Ormanya Tabiat Parkı, İzmit ilinin Kartepe ilçesinde bulunuyor. Kartepe ilçesinin Uzuntarla mevkiinde yer alan bölgeye farklı ulaşım imkânları ile gelmek mümkündür. Bünyesinde içerdiği farklı etkinlikler ve özellikler ile yerli ve yabancı turistlerin gözdesi haline geldiği bu doğal yaşam alanı kaliteli ve güzel bir zaman geçirmek amacı ile gelinebilecek yerlerden birini oluşturuyor.

 

 

Ormanya Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Parka giriş ücretsiz şekildedir. Pazartesi kapalı olan parka tek başına ya da aile ile rahatça ulaşım gerçekleştirilebilir. Parkın doğal güzelliklerine, bitki ve hayvanların yaşamına şahitlik etmek mümkündür ayrıca yürüyüş ve bisiklet parkurları da değerlendirilebilir.

 

Muhteşem bir hafta sonu geçirmek amacı ile bölgeye gelinebilir. Özel araçları ile bölgeye gelen kişiler araçlarını ücretsiz olarak park edip parka giriş yapabilir. Ayrıca parkı Ormanya yı gitmeden görmek isteyenler internet sitesinden araştırma yapabilirler.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.