HABER DETAYI

Haziran 12, 2023 6:10 pm

Self Servis Oto Yıkama Şirketleri

Self Servis Oto Yıkama Şirketleri

Self Servis Oto Yıkama Açarak Para Kazanma

Bugün bakıldığında otomobil üzerine yapılan her iş mantıklı bir iş kolu olarak görülmektedir. Hem araç sahibi olmanın artık ihtiyaç haline gelmesi hem de araçların düzenli bakım ve temizlik gerektirmesi kıstasları göz önüne alındığında otomobil sektörü içerisinde herhangi bir alanda iş sahibi olmak akılcı bir seçenek gibi gözüküyor.

 

Otomotivle ilgili sektörlerden bir tanesi de araç yıkama sektörü. Şu anda genel anlamda insanlar araçların temizliği işini oto yıkama işletmelerinde sağlıyorlar. Ancak her şeyin hızlandığı ve mobilize olduğu günümüzde araç yıkama için ilave vakit harcamak bazılarımıza zor gelebiliyor. O yüzden araç yıkama işini daha mobilize ve seri anlamda yapılması konusunda yeni bir iş kolu gözümüze çarpıyor. Bu iş kolu da özellikle benzin istasyonlarında sıklıkla gördüğümüz self servis oto yıkama işi.

 

 

Self Servis Oto Yıkama Nedir?

 

 

Belirli prosedürleri ve izinleri alındıktan sonra self servis oto yıkama açarak para kazanma işi oldukça mümkündür. Bunun için gerekli ve yeterli olan bütçe varsa kişiler oto yıkama işinden para kazanabilmektedir. Bunun için de basınçlı su makinesi, su kaynağı ve de köpük makinesi şeklindeki cihazlar bu hizmetin verilmesi için yeterli olmaktadır.

 

Bu işin maliyeti henüz başlamadan önce iyi şekilde araştırılıp buna göre bütçe ayarlamak gerekmektedir. Bu ayrılacak olan tutar malzemeler için harcanarak tüm giderler için kullanılmaktadır. Bu nedenle öncelikle maliyeti hesaplamak önemlidir.

 

Self servis oto yıkama işi en basit ifadeyle jetonla çalışan otomatik yıkama ve köpükleme sistemlerine verilen genel isimdir. Bugün hala faaliyet gösteren oto yıkama işletmelerinde olduğu gibi belirli bir alanda kurulabilir. Ancak buradaki fark araç yıkama işini makinelerin yapması sebebiyle daha hızlı olmasıdır. Maliyet olarak da müşteriler için daha uygundur. Bu yüzden insanlar araçlarını çok daha sık aralıklarla bu ünitelere sokabilmektedir.

 

 

Self Servis Oto Yıkama İşinin Dezavantajları

 

 

Self servis oto yıkama istasyonlarını en sık gördüğümüz ve belki de fikir babası benzin istasyonlarıdır. İlk etapta benzin istasyonlarına gelen araçlar için ilave bir hizmet olarak sunulmaktaydı. Daha sonra ayrı bir hizmet olarak düşük ücret karşılığında verilmeye başlandı. Ancak dediğimiz gibi benzin istasyonlarına araç girişi yüksek olduğu için böyle bir hizmetin olması ilave bir hizmet gibi görünüyor. Bir yatırımcı olarak sizin açacağınız tesisin de sadece self servis yıkama işiyle uğraşması halinde randımanın düşük kalması riski var. Ancak hem self servis oto yıkama işi hem de yanında farklı bir hizmet daha paket halinde sunulması halinde bölgeye gelen araç sayısı artacak ve hizmetten yararlanan kişi sayısı artacaktır. Bu yüzden sadece tek başına self servis oto yıkama işi yapılması halinde araç yoğunluğunun sağlanması zaman ve sabır alacaktır.

 

 

Self Servis Oto Yıkama Maliyeti Nedir?

 

 

İşyeri açmak isteyen kişiler için en önemli detaylardan biri de self servis oto yıkama maliyeti nedir? sorusu olmaktadır. İşyerinin limitleri zorlamadan tam olarak bütçeye göre açılması oldukça önemlidir. Bunun sağlamak için de çok iyi bir hesaplama yapışması gerekmektedir. Bu süreçte maliyetleri hesaplarken lokasyona da önem vermek gerekir.

 

Trafiğin en yoğun olduğu yerleri tercih ederek talebi artırabilirsiniz. Hangi ekipmanları kullanmak istediğinize karar vermelisiniz. Makinelerin bakımı ve onarımı hakkında da ne kadar maliyet gerektiğini hesaplayarak önceden hazırlıklı olmalısınız. Kullanılacak olan makinelerin türüne de dikkat ederek tam olarak istediğiniz maliyeti ortaya çıkarmış olursunuz. Seçtiğiniz malzemeler ve kullanacağınız yöntemler ortaya çıkacak olan maliyeti etkileyeceğinden kişinin tercihleri maliyeti ortaya çıkarabilmektedir. Bu konu ile ilgili olarak kabaca bir rakam vermek gerekirse 75000 TL ile 200000 TL arasında değişen maliyetleri bulunmaktadır. Bunun ortalama olarak 50.000 TL’lik kısmı kullanılacak makine ve teçhizatlara harcanmaktadır. Bunun dışında yer tahsisi veya kiralanması, açılış masrafları, reklam ve tanıtım giderleri, su maliyeti gibi kalemler söz konusu masraflar içerisindedir.

 

 

Self Servis Oto Yıkama Ne Kadar Kazandırır?

 

 

Kişilerin bu noktada işlerini ve yoğunluğunu en çok etkileyecek olan konumudur. Çünkü fark edilmek açısından hemen tanınmak adına daha çok trafiğin yoğun olduğu yerlerin tercih edilmesi önemlidir. Bu durumda self servis oto yıkama ne kadar kazandırır sorusunun yanıtı da bazı kriterlere bağlı olarak değişir. Günlük ortalama müşteri sayısı, bu işi ne kadara yaptığınız, kullanılan elektrik çeşidi ve su gibi durumlar kişinin kar oranını değiştirmektedir. Bu açıdan kişinin açtığı işyerini işletmesi ve kullandığı yöntemler kar ya da zarar oranını ortaya çıkarmaktadır. Self servis oto yıkama açarak para kazanma işi devam ettirildiği sürece oldukça mantıklı ve  karlıdır. 

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.