HABER DETAYI

24 Mart 2024 00:14

Stresi Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

Stresi Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

Stresi Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

Yaşamın içindeki farklı olumsuzluklar veya beklentilerimizin dışında sonuçlanan olaylar neticesinde hepimizi tehdit eden stresi hayatımızdan çıkartmasak da etkisini azaltarak bizi altüst etmemesini sağlayabiliriz.

 

Stresi azaltmak için yapılması gerekenler ilk bakışta zorlu ve içinden çıkılması zorlu bir süreç gibi görünmekle birlikte sizlere tavsiyelerin uygulanması yaşamdan keyif almanızı sağlayacaktır. Yaşam kalitenizi olumsuz etkileyen ve strese girmenize neden olan olayların bir listesinin çıkarılması bu yolda atılması gereken ilk adım olacaktır. Strese neden olan maddeler çıkarıldıktan sonra yapacağınız hayatınızda yapacağınız ufak değişiklikler artık sizinde yaşama gülen yüzle bakmanızı sağlayabilir.

 

En sık çalışan kişilerde karşılaşılan strese karşı yapılması gerekenler arasında ilk maddemiz günlük iş planınız ne kadar yoğun olursa olsun kendinize vakit ayırmaya çalışmanız olacaktır. Yoğun görüşmeleriniz arasında ofis dışına çıkma imkanınız olmada bile rahatlamanızı sağlayacak 10 dakikalık aralar bile vücudunuzda hissettiğiniz baskının giderilmesinde yardımcı olacaktır. Yoğun geçmesini beklediğiniz günün öncesinde zorlukları düşünerek kendinizi olmamış olumsuzluklara kaptırmanız yerine kendinize güvenmeniz ve başka meşguliyetlerle güne hazırlanmanız daha faydalı olacaktır. İş hayatında mükemmeliyetçi kişilerde görülen stres sorununa karşı sizlere tavsiyemiz yapabileceğinizden fazla iş almamanız ve sizin dışınızda gelişen sorunlara fazla yoğunlaşmamanız gerekmektedir.

 

Stresle başa çıkmanın yolları arasında farklı hobiler edinerek iş veya aile ile geçireceğiniz zamanın haricinde değişik aktivitelerde bulunmanız psikolojinize kesinlikle faydalı olacaktır. Strese karşı en iyi doktorun kendiniz olacağını unutmamanız ve öncelikle rahatlamayı öğrenmenizde yapmanız gerekenler arasında yer almaktadır. Rahatlamanızı sağlamak için rahat bir koltuğa oturup kafanızı boşaltmaya çalışmanız size iyi geleceği gibi kimi zamanda müzik dinleyerek dinginliği yakalayabilirsiniz. Uzmanların stresle savaşta ilk tavsiye ettikleri yöntemler arasında yer alan derin ve ritmik nefes alma egzersizini uygulamanız en sıkıntılı zamanlarınızda bile çok faydalı olacaktır. Mutlu yaşamın iksiri olarak adlandırılabilecek nefes egzersizi sayesinde fiziksel, zihinsel ve duygusal enerjinizi arttırmanız mümkün olacağı gibi kendinizi bambaşka bir kişi gibi de görebilirsiniz.

 

Sürekli kendini stres altında gören kişiler arasında yapılan araştırmalar bu sorunun odaklanmadan yaşanan problemlerden de kaynaklandığını ortaya çıkarmıştır. Stres yaşamanızı sağlayan sorunlar karşısında olumlu düşüncelere odaklanmanız faydalı olacağı gibi olumsuzluk sizleri içinden çıkılmaz bir girdabın içine sürükleyecek ve psikolojik olarak yaşayacağınız problemler olayları içinde çıkılmaz bir hale getirecektir. Hayatta karşınıza çıkan sorunlar karşısında vereceğiniz aşırı tepkilerde strese davetiye çıkartmanızı sağlayacağından tepki kontrolü mutlaka öğrenmeniz gereken bir yaşam parçası olmalıdır.

 

Stres genelde hayır demeyi bilmeyen ve iyi yürekli kişilerde görülmekle birlikte sizi sıkıntıyı sokacak veya hayatınıza belli olumsuzluklar getirecek konularda hayır demeyi mutlaka öğrenmeniz gerekmektedir. Aile bireylerinin veya iş arkadaşlarınızın isteklerini evet demeniz sevilen bir kişi olmanızı sağlayabilir fakat size getireceği olumsuzlukların altından kalkmanız zor olabilir.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.