HABER DETAYI

16 Mart 2024 10:58

Sülüklü Göl Kamp ve Gezi Rehberi

Sülüklü Göl Kamp ve Gezi Rehberi

Sülüklü Göl Gezi Rehberi

Mudurnu sınırlarının içinde yer alan Sülüklü Göl Tabiat Parkı, eşsiz doğası ile büyülüyor. Yıllar önceki bir doğa olayı ile oluşan Sülüklü Göl’de yaz ayları oldukça kalabalık geçmektedir. Sakarya ve Bolu’dan ulaşabileceğiniz sülüklü göl yolu oldukça dar ve bakımsızdır. Doğa yürüyüşleri için ideal olan Sülüklü Göl çevresi muhteşem doğasıyla ziyaretçilerini bekliyor. Çetin geçen sülüklü göl yolu sonrasında mükemmel bir göl manzarası sizleri karşılıyor. Adını gölde yaşayan sülüklerden alan Sülüklü Göl, daha sonra balıkların göle salınmasıyla sülüklerin yok olduğu bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır. sülüklü göl nasıl gidilir diye aklına takılanlar ise bu makalede Sülüklü Göl Hakkında her şeyi bulabileceklerdir. Ayrıca Gezi ve Kamp rehberi alanında da bu makalede sizlere özel bilgiler bulabilirsiniz. Sülüklü göl kamp yeri arayanlar için rehber yazımıza Sülüklü Göl ulaşım imkanları ile başlıyoruz.

 

Sülüklü Göl’e Nasıl Gideriz?

 

Hafta sonunu en güzel şekilde değerlendirmek ve sevdikleri ile doğada vakit geçirmek isteyenlerin bir numaralı tercihleri arasında yer alan Sülüklü Göl’e Sakarya ve Bolu üzerinden ulaşabilirsiniz. sülüklü göl nasıl gidilir sorusu için hazırlanan bu bölümde aşağıdaki harita yardımı ile göle kolayca ulaşmanın yollarını görebilirsiniz. İstanbul’dan gelecekler Sakarya üzerinden Sülüklü Göl’e ulaşabilecekken, Ankara’dan gelecekler ise Mudurnu üzerinden göle ulaşım sağlayabilirler.

 

İstanbul çevresinden ulaşım sağlayanlar; Sakarya – Kuzuluk – Akyokuş

Ankara tarafından ulaşım sağlayanlar; Mudurnu – Taşkesti – Akyokuş

istikametini takip etmelidirler.

 

Sülüklü Göl’e sorunsuz en iyi şekilde ulaşım sağlamak isteyenler Sakarya yolunu tercih edebilirler. Lakin, Mudurnu yolu üzerinden göle ulaşacaksanız; sülüklü göl ulaşım Mudurnu’dan sonra daha zor olabilmektedir. Bu yolda daha çok viraj, yokuş bulunmaktadır. Ayrıca diğer yola göre bu yolda daha çok taşlı yol hâkimdir. İstanbul yönünden gelmek isteyenler ise, Adapazarı – Mudurnu yolunu kullanarak daha rahat bir ulaşım sağlayabilirler. Fakat unutmamak gerekir; her iki yoldan da göle gidildiğinde 25 – 30 kilometre kala yol kötüleşmektedir. Çamur, taşlı, çukurlu yollara bu bölümden sonra rastlamak mümkündür. Yol boyunca birçok Sülüklü Göl alabalık tesisleri de görmeniz olasıdır. Bu çetin yolu geçtikten karşınıza aşağıdaki alan çıkacaktır. sülüklü göl ulaşım bu noktadan sonra son bulmaktadır.

 

Sülüklü Göl Ankara Arası Kaç Km : 270 kilometre

Sülüklü Göl İstanbul Arası Kaç Km : 225 kilometre

Sülüklü Göl Eskişehir Arası Kaç Km : 172 kilometre

 

 

İşte Sülüklü Göl’e vardınız. Tebrikler! Bu zorlu yoldan sonra sıra geldi doğa harikasının keyfini sürmeye.

 

Sülüklü Göl Hakkında Bilgi

 

Araştırmalar gölün bin 700’lü yıllarda oluşmaya başladığını göstermektedir. Bölgede yer alan dere ve fay hatlarının faaliyetleri sonucu oluşan Sülüklü Göl içerisinde onlarca ölmüş ağaç kalıntısına rastlamak mümkündür. Bölgedeki heyelan ile suyun birikimi de tamamlanmış ve Sülüklü Göl son halini almıştır. Gölün çevresi ise altmış dönümlük bir alana sahiptir. Gölün suyu azaldığı zaman ölü ağaçlar ortaya çıkabilmektedir. Coğrafi konumu sebebiyle zengin flora bitki çeşitliliğinin bulunduğu tabiat parkında doğu kayını, göknar, sarıçam, karaçam, bodur ardıç, karın geveni gibi ağaç türlerin rastlamak mümkündür. Gölün maviliği ve doğanın yeşilliği ile Sülüklü Göl’de muhteşem görüntülere rastlamak mümkündür. Bununla birlikte; yaklaşık bin 200 metrede yer alan Sülüklü göl rakım bazı yerlerde daha yüksek olabilmektedir.

 

Sülüklü Göl Nerede : Tavşansuyu Köyü sınırlarında yer alan Sülüklü  Göl  Bolu  iline bağlı  Mudurnu ilçesi içerisinde yer almaktadır. Ayrıca Sülüklü Göl nerede merak edenler makalemizde yer alan uygulama yardımıyla gölün muhteşem görüntüsünü uzaktan da izleyebilirler.

 

Sülüklü Göl Konaklama : Sülüklü Göl doğal yapısı sebebiyle yapılaşmaya izin verilmeyen bir bölgedir. Gölün yakınında konaklama yapabileceğiniz pansiyon gibi yapılar bulunmamaktadır. Sülüklü göl konaklama yapmak isteyenler; kamp gibi kendi imkanları ile konaklama yapabilirler. Göle en yakın tesis ise yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki tesislerdir. Göldeki konaklama için kamp yapmak, en ideal konaklama tercihleri arasında olabilir.

 

Sülüklü Göl Hava Durumu : Sülüklü Göl e hangi mevsimde gidilmelidir? diye merak edenler için hazırladığımız bu bölümde; Sülüklü Göl, her mevsim gezilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında muhteşem doğası ile görülmeye değer yerler arasında yer almaktadır. Kamp Rehberi yazımıza göldeki kamp imkanları ile devam ediyoruz.

 

Sülüklü Göl Kamp Rehberi

 

Doğa harikası yerlerin bulunduğu Bolu şehrindeki Sülüklü Göl, yeşilliklerin arasında doğal oluşumu ile dikkat çeken yerler arasındadır. Sülüklü göl kamp alanları arasında tercih edilebileceğiniz harika bir alandır. Doğal yaşamın hakim olduğu bölgede gölün çevresinde kamp kurabilirsiniz. Gölün çevre yerlerinde Ceylan, tilki, domuz, atmaca gibi yabani hayvanlara rastlamak mümkündür. Tabiat Parkı unvanını kazanan göl, Orman Genel Müdürlüğü yetkililerince koruma altına alınmıştır. Gölde çevre temizlik görevlilerine rastlansa da gölün çevresinde az da olsa çöp kalıntılarına rastlanmaktadır. Bolu Sülüklü Göl ziyaretçilerin çevre temizliği konusunda dikkat etmesi, çevrenin temiz tutulması gereken güzel yerlerimizden birisidir. Unutmamak gerekir ki, bunun gibi doğal yapılar korunması gereken önemli yerlerdir. Sevdiklerinizle güzel bir kamp yapabileceğiniz bölgede maalesef telefon iyi çekmiyor. Fakat bazı noktalarda sinyal yakalamanız mümkün olabilir. Ayrıca Sülüklü göl kamp fiyatları konusuna değinecek olursak, 2018 yılında gölü ziyaret ettiğimizde herhangi bir ücret istenmedi. Fakat göl alanının daha bakımlı ve düzenli bir hale gelmesi ile alana giriş ve kamp yapmak ücretli hale gelebilir. Özel sektöre devredilmemiş doğa güzellikleri arasındaki bu yere giriş de dediğimiz gibi şu an ücretsizdir.

 

Kafa dinlemek için tercih edebileceğiniz güzel mekânlardan birisi olan bolu sülüklü göl kamp severlerin tercih edebileceği mükemmel yerlerdendir. Kuş cıvıltılarının hiç eksik olmadığı Sülüklü Göl’de kamp yapmak için bolca yer bulabilirsiniz. Gölün çevresinde kamp kurarken ateş yakabilir, mangal keyfi sürebilirsiniz. Bu eşsiz kamp alanı  şehre uzak olduğundan kamp malzemelerini eksiksiz aldığınızdan emin olmalısınız. Çünkü kamp alanının yakınında market gibi herhangi bir tesis bulamayacaksınız. Sülüklü göl kamp alanları nın girişinde bir tuvalet bulunsa da henüz tam anlamıyla faaliyette değildir. Bay ve bayan olarak ayrılan bu tuvaletlerde su sorunu yaşanmaktadır. Tuvalet ihtiyacınızı bayanlar tuvaletinde eksiksiz çalışan birkaç bölüm ile giderebilirsiniz. Fakat temizlik için yanınızda el sabunu bulundurmalısınız. Ayrıca gölde tesis olmadığından duş ihtiyacınızı da burada gideremezsiniz. Fakat gölün çevresinde birçok çeşme bulunduğundan su ihtiyacınızı ise kolaylıkla giderebilirsiniz.

 

Unutmadan, Sülüklü göl kamp alanları odun, çıra gibi malzemelerle dolu bir yerdir. Odun ihtiyacınız olduğunda çevreden birçok kuru odun bulabilirsiniz. Yıkılmış ağaçların yer aldığı bölgede odun bulmak mümkün iken yanınızda balta bulundurmanız yararınıza olabilir.

 

Kamp alanı oluştururken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, göldeki kurbağa ve sineklerdir. Gece rahat uyumak istiyorsanız, sineklerin ve kurbağaların olmadığı bir yer seçmelisiniz. Bölgede bulunan kurbağalar gün boyu insanı rahatsız edebilmektedir. Doğa turizmi açısından gölde birçok aktiviteyi yapabilirsiniz. Doğa severler bu yörede aktivitelerini gerçekleştirebilir, şehirden uzak bir yaşamın keyfini çıkarabilirler.

 

Sülüklü Göl’de Avcılık

 

Kamp alanında avcılık yasak olmasına rağmen balık tutmaya çalışanlara rastlamanız mümkündür. Ayrıca gölde gün boyu silah seslerine de rastlamak mümkündür.

 

Sülüklü Göl Fotoğrafları

Aşağıda yer alan fotoğraf albümü Sülüklü Göl’de çekilmiş fotoğraflardan oluşmaktadır. Özel çekilen sülüklü göl fotoğrafları ile Sülüklü Göl e ulaşmadan bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Sülüklü Göl Merak Edilenler

Bu bölümde ise Sülüklü Göl hakkında merak edilen soruları sizler için derledik. Aklınıza gelebilecek birçok sorunun cevabını bu kısımda bulabilirsiniz. Siz de eklemek veya sormak istediğiniz soruları makalenin altına yazabilirsiniz.

 

Sülüklü Göl Faydaları Nedir?

Önceki yıllarda bolca sülüğün bulunduğu Sülüklü Göl’de balık sürülerinin göle bırakılmasıyla sülük sayısı oldukça azalmıştır. Bu sebeple, sülüklü göl faydaları arayanlar pek umduklarını bulamayabilirler. Gölde sülük sayısı yok denecek kadar azdır. Bunlara ek olarak; derede yaşayan kırmızı benekli Alabalığın bel ağrısı, ülser gibi hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir.

 

Sülüklü Göl Balık Türleri Nelerdir?

Sülüklü Göl Balık Avı yapmak isteyenler ise gölde bolca alabalık bulabilirler. Küçük, büyük birçok büyüklükte balık çeşidine gölde rastlamak mümkündür.

 

Sülüklü Göl Piknik Yapılır Mı?

 

Sülüklü Göl, piknik alanı bakımından ideal yerlerdendir. Masa sayısı çok olmasa da gölün çevresinde birçok piknik alanı bulabilirsiniz.

 

Sülüklü Göl Kamp İmkânları – Alanın Özellikleri Nelerdir?

 • Tuvalet
 • Duş
 • Su / Çeşme
 • Odun
 • Tesis, Kafe, Market
 • Masa / sandalye
 • Telefon / İnternet
 • Ateş Yakma İzni
 • Avcılık
 • Yürüyüş / Trekking
 • Elektrik
 • Yüzme İmkânı
 • Otopark / Araç Park Etme Alanı
 • Seyahat Turları

 

 

Sülüklü Göl’de Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Sülüklü Göl huzur arayanlar için ideal yerler arasında yer almaktadır. Fakat göle gitmeden önce dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

 

-Göle ulaşım mevsimine göre zor olabilir. Kuru ve güneşli bir günde göle gitmeyi tercih edebilirsiniz.

-Kamp yapacaklar ise kurbağaların, sivrisineklerin olmadığı, suya yakın ve kuru bir zemine kamp kurmalıdırlar.

-Çevrede odun bulunduğundan odun getirmenize gerek bulunmamaktadır.

-Market, göle çok uzak olduğundan eşyalarınızın eksiksiz olmasına özen gösterin.

-Gölün çoğu yerinde telefon çekmediğinden yakınlarınıza gideceğiniz yeri bildirmeyi unutmayın. Ayrıca grup halinde gidecekseniz, yanınızda telsiz bulundurarak iletişimi sağlayabilirsiniz. sülüklü göl fotoğrafları bölümünü inceleyerek göl hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

-Gölün çevresi yağmurlu günlerde çamurlu olabileceğinden ayakkabı seçimine dikkat etmelisiniz. Yanınızda yedek giysiler de bulundurmayı unutmayın.

-Sülüklü Göl’ün çevresinde bolca temiz su kaynağı bulunmaktadır.

-Sülüklü Göl etrafında elektrik olmadığından gece kalmayı düşünenler hazırlıklı olmalıdırlar. Yanınızda fener bulundurmayı unutmayın. Ayrıca tuvalet kısmında ışık bulunmakla birlikte halka açık elektrik imkânı var mı bilemiyoruz.

-Tulum, mat, çadır gibi kamp ekipmanlarınızı almadan kesinlikle konaklama yapmayın. Gecenin soğuğunda üşütebilirsiniz.

 

Sülüklü Göl Ulaşım Nasıl?

Göle ulaşım biraz uğraştırıcı. Sakarya tarafından daha rahat göle ulaşılabilir. Yalnız göle yaklaşık 25 - 30 km mesafe kala köy yolu var. Buna dikkat edilmesi gerekir.

Sülüklü Göl En Yakın Tesis Nerededir?

Sülüklü Göl yerleşim alanlarına uzak bir yerdedir. Konaklama için sülüklü göl çadır kamp daha uygundur. Sit alanı olduğundan ötürü tesis bulmakta zorlanabilirsiniz. Fakat göle en yakın olarak Sakarya yolu üzerinden gidildiğinde alabalık tesislerini görmek mümkündür.

Sülüklü Göl’e Giriş ve Çadır Açmak Ücretli Mi?

Yılın ortalarına doğru göle gittiğimizde herhangi bir ücret ödemedik. Fakat tabeladan görebileceğiniz gibi ücretli zamanlar da olmuş.

Sülüklü Göl İçinde Yürüyüş Parkuru Var Mı?

Sülüklü Göl doğal bir alan. Bu amaç için bölümler yapılmasa da ağaçların arasından yürüyerek kendinize rotalar oluşturabilirsiniz.

Sülüklü Göl Yolları Nasıl?

Sülüklü Göl içindeki yollar tamamen topraktan yapılma yollardır. Göl çevresinde asfalt yol göremezsiniz. Bu sebeple; yağmur zamanı yollar çamur olmakta, araç geçişi zorlaşmaktadır.

Sülüklü Göl Yabani Hayvan Saldırısı Oluyor Mu?

Doğal hayat içinde olduğumuzdan bu gibi olaylara rastlamak normal karşılansa da Sülüklü Göl içinde herhangi bir hayvan saldırısına rastlanmadı. Tabi ormanın içlerine doğru gidildikçe yabani hayvanlara rastlayabilirsiniz. Ayrıca göl çevresinde birkaç köpek görebilirsiniz. sülüklü göl çadır kamp yaparken bu olasılığı göz önüne almalısız.

Sülüklü Göl Ateş Yakılır Mı?

Sülüklü Göl’de ateş yakma sorunu bulunmamaktadır. Usulüne uygun yapıldığı sürece ateş yakılabilir. Gölün çevresinde bolca ateş malzemesi bulunmaktadır

Sülüklü Göl Soğuk Mu, Göle Gitmek İçi Hangi Mevsim İdeal?

Sülüklü Göl’e her zaman gidebilirsiniz. Ama sorunsuz ve muhteşem bir doğa keyfi için ilkbahar sonu gitmenizi öneririz. Ayrıca kamp yapacaklar ise yanlarına kalın giyecekler de almalılar. Gölde soğuk akşamlara rastlamak mümkündür.

Sülüklü Göl’e Turlar Düzenleniyor Mu?

Sülüklü Göl’e birçok ilden gelenler olmaktadır. Ayrıca seyahat acenteleri da göle tur düzenlemektedirler. sülüklü göl doğa yürüyüşü için en güzel yerler arasında yer almaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.