HABER DETAYI

Haziran 12, 2023 6:22 pm

Türkiye’de Görülmesi Gereken En İyi 10 Cam Teras

Türkiye’de Görülmesi Gereken En İyi 10 Cam Teras

Türkiye’de Cam Teraslar

Türkiye’de cam teraslar hem coşku hem de korku vaat ediyor. Doğaya yüksekten bakmak ve vadilerin manzarasını izlemek için tırmanmak dışında cam teraslar da iyi seçenek sunuyor. Seyir kadar gelip bu anı ölümsüzleştirmek insanda hem heyecan uyandırıyor hem de insana müthiş bir deneyim sunuyor.

 

Türkiye’deki En Güzel 10 Cam Teras

 

Heyecan, korku, adrenalin ve yepyeni deneyimlerin yaşandığı cam teras üzerinde herkes elinde telefon hem kendini hem de manzarayı çekiyor ve anı yaşamaya başlıyor. Türkiye’de cam teraslar aşağıdaki gibidir.

 

  1. Ayrı Gezegen / Kartepe

 

Kartepe’de olan Ayrı Gezegen, Marmara bölgesinin ilk cam seyir terasıdır. İstanbul’a sadece 1,5 saat mesafede bulunan yer, şimdiye kadar açılan cam terasları içinde ilk özel yatırım olma unvanını da taşıyor. 460 metrekarelik toplam alan içinde 100 metrekare olan cam terasın yüksekliği 185 metre şeklindedir. Ayrı Gezegenden hem Sapanca Gölünü görmek hem de dağ manzarası izlemek mümkün oluyor.

 

1 senelik olan merkezde cam teras haricinde açık ve kapalı olmak üzere iki adet kafe, tuvalet, fotoğraf dükkânı, hediyelik eşya dükkânları ve zepline aktivitesi bulunuyor. 2019 Kasım ayında hizmete açılan Ayrı Gezegen cam terasının giriş ücreti 10 TL’dir. Sabah 09.00 ila akşam 18.00 saatleri arasında hizmet veriliyor.

 

  1. Kristal Cam Teras

 

Türkiye’de cam teraslar dendiğinde akla UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan ve Türkiye’nin ilk cam terası olan Kristal Cam Teras gelir. Kristal Cam Teras, tarihi evleri ile ünlü olan Safranbolu ilinde bulunur. Kristal Cam Terastan Tokatlı Kanyonunu da izlemek mümkündür.

 

Kristal Cam Teras, yerden 80 metre yüksekliğinde olup 75 tonluk ağırlığı kaldırabilecek şekilde tasarlanmıştır. Muhteşem bir dağ manzarası izlemeyi mümkün kılan Kristal Cam Teras, 3 santimetre kalınlığında olmak üzere 3 parça camdan oluşuyor. 

 

  1. Hatila Vadisi Cam Teras

 

Türkiye’de cam teraslar listesinde Artvin’de bulunan Hatila Vadisi Cam Terası da bulunur. 220 metre yüksekliğinde ve 15 metre uzunluğunda olan teras, Karadeniz’e gelen pek çok turistin ilgi noktası oluyor. 50 metrekarelik genişlikte olan teras, unutulmayacak bir deneyimin adresi oluyor.

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ortak projesi olan  Hatila Vadisi Cam Terası, 2016 senesinde hizmete girmiştir. Cam teras şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunur.

 

Artvin şehir merkezine 12 kilometre uzaklıkta olan cam terasta anı ölümsüzleştirmek gerekir. İnsanın kendini manzaraya kaptırması da içten bile değildir. Harika bir manzara sunan teras aynı zamanda yüksekliği ile insanı ürkütebiliyor. Türkiye’de cam teraslar arasında senede 25 bin gibi ziyaretçi çekebilen teras, Artvin’in de önemli bir turistik yerlerinden biri olur.

 

  1. Ulubey Cam Teras

 

Amerika’nın Arizona Eyaleti’nde olan Büyük Kanyonu’ndan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu olan Ulubey Kanyonunda yer alan Ulubey Cam Teras, Ulubey Kaymakamlığı tarafından 2015 yılında hizmete açılmıştır. Ulubey Cam Teras, Türkiye’nin en büyük cam terası unvanını da taşıyor.

 

Türkiye’de cam teraslar listesinde bulunan Ulubey Cam Teras, 135 metrekarelik seyir terasından oluşuyor. Kurşungeçirmez camlardan oluşan teras, gemi güvertesini andırıyor. Terasın metrekareye düşen ağırlığı 801 kilogram olup Anadolu’nun güzel vadilerinin tüm doğa manzaralarını buradan izlemek mümkündür.

 

Turizm açısından ülke ve şehir ekonomisini canlandıran hem de bölgeye yerli ve yabancı turist çeken bu seyir terasını Safranbolu turlarında ziyaret etmek gerekiyor.

 

  1. Azdavay Cam Teras

 

Şehitler Diyarı ya da Evliyalar Şehri olarak anılan Kastamonu ilinin Azdavay ilçesinde bulunan Azdavay Cam Teras, 450 metre yüksekliğinde ve 250 kişilik kapasitesi ile Türkiye’de cam teraslar listesinde bulunur.

 

Azdavay Cam Teras, ilçe merkezine 8 kilometrelik mesafede bulunur bu neden ile ulaşımı da rahat oluyor.

 

Çatak Kanyonu büyüklük bakımından dünyanın 4.kanyonudur aynı zamanda muhteşem bir doğaya sahiptir. Doğa harikası olan kanyonun sahip olduğu manzarayı izlemek ayrı bir deneyim sağlar iken öte yandan da şehir sanki ayakların altındaymış gibi bir his oluşuyor.

 

  1. Tillo Kalesi Cam Teras

 

Siirt ilinde 2016 yılında hizmete giren Tillo Kalesi Cam Terasının yapımı Tillo Kaymakamlığı ve Dicle Kalkınma Ajansı birlikteliğinde yapılmıştır. Botan Vadisinden 1100 metre yüksekte olup Botan Vadisi güzelliklerini ziyaretçilerinin önüne seriyor.

 

Botan Vadisi, 2019 yılında milli park olarak ilan edilmiştir. 120 bin dönümlük alana yayılan Botan Vadisinde yamaç paraşütü ve rafting gibi sporlarda yapılıyor. Türkiye’de cam teraslar listesinde bulunan Tillo Kalesi Cam Terası aynı anda 30 kişi taşıyor.

 

  1. Levent Vadisi Cam Terası

 

Türkiye’de cam teraslar listesinde Malatya Akçadağ ilçesinde bulunan Levent Vadisi Cam Terası da bulunur. Levent Vadisi Cam Terasını diğer cam teraslardan farklı kılan özellik üzerinin kapalı olmasıdır. 65 milyon yıllık bir varlığı gezmek, buradaki mağaraları ve kaya oluşumlarını görmek ayrı bir heyecan katıyor. Cam teras, Fırat Kalkınma Ajansı ve İl Özel İdaresi desteği ile hayata geçirilmiş ve 2012 yılında hizmete girmiştir.

 

Levent Vadisi Cam Terasında küçük bir kafe de bulunuyor. Çay içerek günün yorgunluğunu atmak hem de vadiyi kuşbakışı izlemek ve vadide doğa yürüyüşleri yapmak mümkündür.

 

  1. Torul Kalesi Cam Terası

 

Türkiye’nin en yüksek cam terası unvanını alan Torul Kalesi Cam Terasıdır Gümüşhane ilimizde bulunuyor.

 

En yüksek cam teras olma özelliğinin yanı sıra Türkiye’nin cam terasları arasında karayoluna sadece 2 kilometre mesafesi ile en ulaşılabilir özelliğini de elinde bulunduran Torul Kalesi Cam Terası, 90 genişliğe sahiptir. Cam teras üzerine aynı anda 50 kişi çıkabiliyor ve cam terastan Zigana ve Sarıç dağlarının manzarası görülüyor.

 

  1. Tortum Gölü Fyord Park Cam Teras

 

Erzurum’da bulunan Tortum Gölü’nün üzerine yaptırılan Fyord Park Cam Terasının yüksekliği 143 metre uzunluğu ise 12,3 metre olup proje, Uzundere Belediyesi ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı ortaklığı ile hayata geçirilir. Toplamda 1110 metrekare alana sahip olan Fyord Park Cam Teras, göl manzarası sunduğu gibi buradan kanyonu izlemek de mümkün oluyor.

 

“Sakin şehirler” listesinde yer alan  Erzurum’un Uzundere ilçesinde bulunan Fyord Park Cam Teras, göl ve kanyon manzarası dışında göl çevresinde kafeterya, bahçe, otopark, yürüyüş parkuru ve bisiklet yolunun yapılması planlanıyor böylelikle bölge daha fazla yerli ve yabancı turist çekme imkânı bulabilir.

 

  1. Altınözü Cam Teras

 

Türkiye’nin en uzun cam terası Hatay ilçesinde 2019 yılında hizmete girdi. Bölgedeki turizmi desteklemek amacı ile Altınözü Kaymakamlığı, Altınözü Belediyesi ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı işbirliği ile Beyazdere Vadisi üzerine inşa edildi.

 

Altınözü Cam Teras, 16 metrelik uzunluğu ile Türkiye’de cam teraslar arasında en uzun cam teras olan Fyord Park Terasını da geçerek Türkiye’nin en uzun cam terası olma özelliğini elinde bulunduruyor.

 

Yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çeken Altınözü Cam Teras, Hatay’da açılan ilk teras olarak açılışından bu güne kadar 2 binden fazla turisti ağırladı.  

 

Türkiye’de Cam Teras Keyfi

 

Cam terasların sayısı son yıllarda ülkemizde de artıyor. Baş döndürücü olan bu manzaraları izlemek için ülkemizdeki cam teraslar aşağıdaki gibi listelenmiştir. Cam teraslar üzerinde heyecan ve tedirginlik aynı anda yaşansa da belli bir süre sonra doğanın güzellikleri insanı cezbetmeye başlıyor.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.