HABER DETAYI

5 Ağustos 2023 20:25

Uludağ’da Yapılacak Muhteşem Aktiviteler

Uludağ’da Yapılacak Muhteşem Aktiviteler

Uludağ’da Yapılacak Muhteşem Aktiviteler

Uludağ’da yapılacak muhteşem aktiviteler hem huzur bulma hem de eğlenme açısından son derece önemlidir. İstanbul’da yaşayan pek çok insanın karın düşmesi ile başlayan Uludağ macerası bazen günlük bazen de hafta sonu kaçamağı şeklinde olur.

 

Türkiye’de kayak dendiği an ilk Uludağ akla gelir. İnsanların özellikle kış aylarında gittikleri yelerin başında gelir. Bursa ’nın kayak cenneti Uludağ her sene yerli ve yabancı turisti ağırlar. Kış sporlarının yanı sıra pek çok eğlence alternatifi sunar ve keyifli zaman geçirilmesini sağlar.

 

Uludağ’da Yapılacak Muhteşem Aktiviteler

 

Uludağ’da yapılacak muhteşem aktiviteler arasında aslında sadece kayak bulunmuyor. Her ne kadar akla ilk olarak kayak ya da snowboard gelse de pek çok alternatif vardır. Uludağ’da yapılacak muhteşem aktiviteler aşağıdaki gibidir:

 

Temiz Havada Kahvaltı

Kahvaltının en önemli öğün olması itibari ile temiz dağ havası eşliğinde leziz bir kahvaltı en iyisi olur. Bölge hem modern hem de geleneksel kahvaltı olanakları sunuyor.

 

Kamp ve Milli Park

Büyükşehirlerden kaçılmasının en önemli sebeplerinden bir olan hava kirliliği burada bulunmuyor. Burada daha çok temiz hava ve oksijene doyuluyor. Uludağ’da yapılacak muhteşem aktiviteler arasında temiz havada ve yeşiller içinde konaklamak da bulunur. Hem kamp yapılması hem de Milli Park’ın gezilmesi aynı anda yapılabilir. İnsanın kendini dinlemesi ve huzur adına harika bir seçim olabilir. Uludağ’da kamp alanları arasında; Çobankaya, Sarıalan, Misi köyü, Bakacak, Kocayayla, , Karabelen, Gölcük, Hamuralanı alanları bulunuyor.

 

Dağ Evleri Konaklama

Uludağ’da yapılacak muhteşem aktiviteler arasında dağ evlerinde konaklamanın da rolü büyüktür. Hem ruhun hem de bedenin dinlenebilmesi açısından dağ evlerinde konaklamak iyi bir seçim olabilir. Dağ evlerinde, şömine başında sıcak şarabı yudumlayarak da insan kendini bir masalın içinde hissediyor.

 

Kayak

Uludağ’da yapılabilecek en temel şey insanların ilk aklına gelen kayak oluyor. Kayak pistlerinin tadını çıkarmak da ayrı bir keyiftir. Bölgede snowboard ve kızak gibi seçenekler de değerlendirilebilir böylelikle tam anlamı ile bir kış tatili yapılmış olur. Bu sporların yapılması için gerekli tüm malzemeler bölgedeki işletmelerden temin edilebilir.

 

Teleferik

Uludağ tatili sırasında teleferik deneyiminin de yaşanması gerekir. Teleferik ile Uludağ manzarasını tadı çıkarılır. Bembeyaz örtü yukarıdan izlemek ve bu harika yolculukta birbirinden güzel kartpostal edasında fotoğraflar çekmek mümkün oluyor.

 

Doğa Yürüyüşü

Kaymayı bilmeyen ya da istemeyen için doğa yürüyüşü Uludağ’ın güzelliklerini görmek adına doğru bir tercih olur. Sağlıklı bir aktivitenin yanı sıra keyifli zamanda geçirilen yürüyüşte birbirinden farklı rotalar mevcuttur.

 

Sucuk Ekmek

Uludağ’ın geleneksel lezzetleri denmesi ile Uludağ’da yapılacak muhteşem aktiviteler olarak akla sucuk ekmek gelir ve Uludağ’a kadar gelmişken sucuk ekmek yenmeden dönülmüyor. Mangalda biber, domates, sucuk eşliğinde az da olsa soğuktan korunmak da mümkün oluyor.

 

Sıcak Şarap

Bembeyaz örtünün karşısında sıcak şarabın yudumlanması kişinin yorgunluğunu giderir. İster otelde ister çevredeki işletmelerde bu deneyimi yaşamak kesinlikle gerekir. Uludağ gezisinde güzel bir anı olarak kalır.

 

Konforlu Odalarda Konaklama

Eğer hafta sonu için ya da uzun süreli gidiliyor ise Uludağ’da konaklama imkânı sunan pek çok otel bulunuyor. Bütçeye uygun bir otel seçilerek ilk günün yorgunluğu atılabilir ve ertesi güne zinde ve enerji dolu başlanır.

 

ATV ya da Kar Motoru

Macera ve heyecanı sevenler için ATV ya da kar motoru güzel bir seçenek olur.

Daha çok kış aylarında gerçekleşen festivaller de ayrı güzellik katar. Saatler boyunca süren eğlenceyi yaşamak insana ayrı haz verir.

 

 

Uludağ’da Yapılacak Muhteşem Aktiviteler Keyfi

 

 

Uludağ’da yapılacak aktiviteler arasında kişi kendine göre en uygun olanı seçebilir. Kayak ya da kamp istemiyorum diyenler dağ havası almayı da tercih edebilir. Temiz havada özellik ile de dağ havasında sucuk ekmek ve sıcak şarap keyfi bir başka olur. Kış için daha revaçta olan Uludağ’a yaz ya da bahar aylarında da gitmek mümkündür.

 

Uludağ gezisi ile hem yeşil bir doğaya hem gökyüzünün mavisine hem de beyaz örtüye doymak mümkün oluyor.

 

Uludağ tatilinizden kalan zamanlarda ise Bursa ve çevresi de gezilebilir. Tarihsel olarak pek çok şey görülebileceği gibi yöresel lezzetlerde tadılabilir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.