HABER DETAYI

Mayıs 28, 2023 11:37 am

Yaz Ayında Yurt İçinde Gezebileceğiniz Muhteşem Tatil Mekânları

Yaz Ayında Yurt İçinde Gezebileceğiniz Muhteşem Tatil Mekânları

Koca bir kış mevsiminin ardından gelen yaz ayını hepimiz sabırsızlıkla beklemekteyiz. Tatile çıkmak her insanın hakkı gibi elbette sizin de hakkınız. Çünkü yaz ayı demek deniz, güneş, kum, sahil, doğayla baş başa kalmak, kitap okumak, gezmek, yani tatil yapmak ve dinlenmek demektir.

 

Eğer size de yaz demek tatil demek ise bu yaz ayını muhteşem geçirmek sizlerin elinde. Yurt içi gezi rehber niteliğinde olan bu yazıyı yanınızdan ayıramayacaksınız. O zaman valizlerinizi hazırlayın. Size muhteşem gelecek ülkemizin o en güzel yerlerini gezmeye hazırlanabilirsiniz.

 

 

Akyaka / Muğla

 

 

Marmarisin en güzel yerlerinden biri olan Akyaka, Muğla’nın tam ortasında bulunmaktadır. Akyaka cennetten bir köşe desek abartmış olmayız. Hem ormanın hem de denizin buluştuğu muhteşem bir tatil mekânı. Ayrıca Akyaka, sakinliği ile de sakin şehirler üyesidir. O yüzden kafa dinlemeyi, sakinliği sevenlerin tercih edebileceği yegâne yerlerden bir tanesidir. Akyaka’da konaklamak adına kiralık bungalowları, şirin mini otellerini tercih edebilirsiniz. Son derece güzel olan doğası, ılık esen rüzgarı, huzur veren havası ve sıcacık güneşi ile tam size göre ideal bir tatil mekanı.

 

 

Adatepe Köyü / Kaz Dağları

 

 

Balıkesir ili sınırları içinde yer alan ve o muhteşem Kaz dağlarının yamacında kurulu Adatepe köyü yılın her zamanı tatil yapılabilecek ideal yerlerden biridir. Çok eski çağlardan kalıntılar taşıyan ve taş mimarisiyle ünlü köy adeta size antik devre götürecek o günleri size yaşatacak bir özelliğe sahiptir. Masalsı bir yapıya bürünmüş ve size adeta bir masalın içindeymiş gibi hissettirecektir. Bu kadar tarihi zenginliğe sahip olan Adatepe size ayrıca denizin masmaviliğini ikram etmekten de geri kalmayacaktır.

 

 

Datça / Muğla

 

 

Şehir merkezinin boğuculuğundan ve gürültüsünden kaçıp huzur bulmak isteyenlerin gidebileceği en güzel yerlerinden biri de Datça’dır. Enfes koyları, tarih kokan sokakları, taş evlerle örülmüş mahalleri ve yeşilliğin cömertce sunulmuş halini Datça’da görmeniz ve tatmanız mümkün olacaktır. Apollon Tapınağı, Knidos Antik Kenti Mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir. Ayrıca Palamutbükü, Hayıtbükü ile Ovabükü koylarına ayak basmadan ve denize girmeden Datça’dan ayrılmak kendinize yapacağınız en büyük haksızlık olacaktır. Bu huzur dolu mekânı görmeniz şiddetle tavsiye edilir.

 

 

Kaş / Antalya

 

 

Mavinin ve yeşilin tonlarını alabildiğine görebileceğiniz Kaş Antalya’nın gözde yerlerinden bir tanesidir. Özellikle dalış sporu ile ilgilenenlerin uğrak yeridir. Bu spora ilgi duyanların mutlaka gelip tatil ve sporunu yapması önerilir. Muhteşem Kaputaj plajı’nda gezip karşı tarafında bulunan Meis adasını seyredebilirsiniz. Diğer yandan beyaz kumlarında gezinti yapabilir ve masmavi denizinde yüzebilirsiniz. Tarihe de ilgi duyuyor iseniz Antalya Kaş tam size göre bir tatil merkezidir.

 

 

Özdere / İzmir

 

 

Özdere, İzmir’in güzel yerlerinden bir tanesidir. Henüz ismini duymamış olabilirsiniz fakat sakinliği, huzuru ve tertemiz berrak bir deniz arıyorsanız Özdere’yi tercih edebilirsiniz. İlk amacınız sakin bir mekanda tatil yapmak ise Özdere tam size göre.

 

 

Kalem Adası / İzmir

 

 

Şimdi size abartı gelebilir fakat Maldivler İzmir’de desem, büyük ihtimalle “hadi canım ordan!” Diyeceksiniz. Ama eminim! sizde Kalem adasını gördüğünüzde bana hak vereceksiniz. Olabildiğince sessiz, sakin ve huzurun mekânı olan Kalem adasında birkaç gün tatil yapma ve dinlenmek istiyorsanız en ideal seçim yeriniz olacaktır. Konaklamak veya tatil yapmak adına gitmeden önce mutlaka yerinizi ayırtın.

 

 

Selimiye / Marmaris

 

 

Marmaris’in en güzel yerlerinden biri olan Selimiye, kafa dinleyebileceğiniz ve huzur bulabileceğiniz bir mekândır. Selimiye, henüz tam olarak ismi duyulmamış olmakla birlikte tatil ve sakin bir yer arayanlara tavsiye edilecek en güzel yerlerden biridir. Ayrıca henüz insanlar tarafından keşfedilmemiş olması Selimiye’yi önemli kılmaktadır. Muhteşem koyu olan Selimiye, denizi ile adeta sizi büyüleyecektir. Selimiye’de konaklamak adına şirin butik otellerinden faydalanabilirsiniz.

 

 

Bozburun / Marmaris

 

 

Bozburun, Marmaris’in en güzel yerlerinden ilk üçe girer dersek yalan söylemiş olmayız. Bozburun adeta cennetten bir köşe. Tertemiz havası ile oksijeni ciğerlerinize dolduracak ve doğal ortamlarda yetişen bitkileriyle kahvaltı yaparak güne zinde başlayacaksınız. Masmavi denizine dalmak veya gün boyunca gezmek için kiralık teknelerden faydalanabilirsiniz. Buraya gitmediyseniz çok büyük bir hata etmişiniz demektir.

 

 

Adrasan / Antalya

 

 

Adrasan, Antalya’nın Kemer ilçesine yakın bir yerde bulunan enfes bir koydur. Muhteşem sahil ve incecik kumuyla kafa dinlemek isteyenlere mükemmel bir mekân. Kuş seslerinin eşliğinde kitap okumanın zevkini tadabilirsiniz. Denize alabildiğine açılabilir ve 200 metre dahi gitseniz bile su seviyesi göbeğinizi geçmediğini göreceksiniz. Burada sakinliğin ve mutluluğun doruklarına çıkacaksınız. Adrasan’da konaklamak için burada bulunan birçok apart veya otellerden faydalanabilirsiniz.

 

 

Ölü Deniz / Fethiye

 

 

Cennetten bir yer olan Fethiye durgun suyu ile adeta sizi büyüleyecek bir tatil merkezidir. Ölüdeniz ise o enfes manzarasıyla birçok kartpostallara, takvimlere, davetiyelere resmedilmiştir. Ayrıca 2006 senesinde dünyanın en güzel kumsal olma özelliğini kazanmıştır. Kendinize bir iyilik yapın ölmeden evvel Ölüdeniz’e gidin.

 

 

Kelebekler Vadisi / Fethiye

 

 

Kelebekler vadisi M. Ö. 4. yüzyıla kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Tertemiz havası, tarihi ve doğası ile sizleri adeta çağırıyor. Eğer siz de doğayı seviyor iseniz ve kamp yapmak istiyorsanız yani doğayla birkaç gün beraber kalmak istiyorsanız mutlaka kelebekler vadisine gitmeniz gerekmektedir. Tatil boyunca koy turlarına katılabilir, tırmanışlar yapabilir ve yetmişten fazla kelebekleri görme imkânına sahip olabilirsiniz.

 

 

İztuzu Plajı / Şövalye Adası / Fethiye – Muğla

 

 

Geceleri yumurtalarını bırakan Caretta carettaların mekânı olan Muhteşem İztuzu plajı 2011 senesinde Avrupa’nın en iyi plajı seçilmiştir. Ayrıca tatlı ve tuzlu suların aynı anda bulunduğu bu yeri mutlaka görmelisiniz. Enfes denizinden faydalanabilir ve çok iyi kafanızı dinleyebilirsiniz. Öte yandan Fethiye’nin saklı cenneti olarak adlandırılan Şövalye adasına gidebilirsiniz. Burada birçok tavşanın koşuştuğuna tanık olacaksınız. Son derece sessiz ve sakin bir mekanda huzuru bulmak istiyorsanız bu yer sizleri bekliyor. Burada bulunan apartlar da veya otellerde konaklayarak leziz yemeklerinden tadabilirsiniz.

 

 

Gümüşlük / Bodrum – Muğla

 

 

Muğla Bodrum’da bulunan ve son zamanlarda tanınmaya başlayan Gümüşlük sit alanı olarak geçmektedir. Bundan dolayı yeşilin her tonunu ve masmavi denizini temaşa edebilirsiniz. Sahilde sırasıyla konumlanmış Rum evlerini ve Tavşan adasını gezebilirsiniz. Ayrıca Gümüşlük, tatilinizde hem kafa dinlemeyi hem de canlı bir gün geçirmek isteyenleri memnun edecek bir özelliğe sahiptir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.